reklama

Praca w ciąży - do którego tygodnia można przychodzić do pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Praca w ciąży - do którego tygodnia można przychodzić do pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANECiąża to wyjątkowy stan, w którym każda kobieta wymaga szczególnej opieki i uwagi. Jej ciało się zmienia, ponieważ w brzuchu rozwija się ludzka istota. Pojawiają się charakterystyczne dolegliwości ciążowe, typowe dla poszczególnych trymestrów, takie jak: obrzęki, bóle kręgosłupa, nudności czy biegunki. Może się zdarzyć, że ciąża stanie się zagrożona. Istnieje wiele sytuacji, które mogą wpłynąć na jakość pracy kobiet w ciąży czy na ich stan zdrowia. Jak sytuacja prezentuje się od strony prawnej i do którego tygodnia ciąży można przychodzić do pracy?

Do kiedy można pracować w ciąży?

Nie istnieją żadne przepisy prawne wskazujące na konieczność chodzenia do pracy do określonego tygodnia czy miesiąca ciąży. To, czy przyszła mama będzie aktywna zawodowo, zależy wyłącznie od tego, jak się czuje i jak przebiega ciąża. Prawda jest taka, że już od pierwszych tygodni ciąży, przy wyjątkowo złym samopoczuciu czy czynnikach ryzyka poronienia, można udać się na zwolnienie chorobowe. Przeciwwskazaniami do pozostania aktywną zawodowo w ciąży są między innymi:
 • wcześniejsze poronienia,
 • łożysko przodujące,
 • stany zapalne szyjki macicy,
 • ciąża mnoga.
Kobieta ciężarna ma prawo do 270 dni zwolnienia lekarskiego w ciąży, co w praktyce daje 9 miesięcy wolnego. W zależności od potrzeb można więc cały okres ciąży pozostać bierną zawodowo. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i przyszła mama chce dalej pracować, może zdecydować się na kontynuację pracy, a na zwolnienie chorobowe udać się dopiero wtedy, gdy będzie to konieczne. W trakcie wykonywania czynności zawodowych chronią ją dodatkowe przepisy prawne.

Kobieta ciężarna w pracy - przepisy prawne

Polskie prawo chroni kobiety w ciąży. Dokładnie uregulowane są warunki wykonywania pracy czy dopuszczalny czas jej trwania. Ciężarna - już od samego początku - posiada następujące przywileje:
 • nie może wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych, w skrajnych temperaturach, szkodliwych - wszystkich, które mogłyby negatywnie wpływać na rozwój dziecka i przebieg ciąży;
 • nie może pracować w godzinach nadliczbowych oraz nocnych, nawet jeśli wykazuje taką chęć i czuje się dobrze;
 • grafik pracy musi być dostosowany do potrzeb kobiety;
 • wszelkie delegacje poza miejsce pracy muszą być uzgodnione z kobietą i przez nią zaakceptowane;
 • pozycja stojąca w pracy nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, później musi nastąpić przerwa wliczona w czas pracy.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić kobiecie dobre warunki pracy. Przykładowo, jeśli pracuje ona porą nocną, musi on przenieść ją na zmianę dzienną. Dodatkowo pracodawca nie ma prawa zwolnić ciężarnej ani dać jej wypowiedzenia. Taka ochrona nie dotyczy jednak kobiet, które znajdują się na okresie próbnym nieprzekraczającym miesiąca. Umowa o pracę na czas nieokreślony a ciąża - jak działa prawo? Zupełnie tak samo jak w przypadku umowy na czas określony. Poza wyszczególnionymi przywilejami każda kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego po porodzie. Jego wymiar zależy od liczby urodzonych dzieci. W przypadku ciąży pojedynczej wynosi 20 tygodni.
Warto wiedzieć, że ciąża jest jednym z tych wyjątków, gdy zwolnienie lekarskie nie wynosi 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Ciężarnej przez cały okres pobytu na zwolnieniu przysługuje 100% wynagrodzenia, czyli stała pensja zarabiana dotychczas.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE