reklama
reklama

Ulański UKS "Sprint" świętuje 25-lecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulański UKS "Sprint" świętuje 25-lecie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport11 września w Ulanie-Majoracie odbyły się jubileuszowe obchody 25-lecia istnienia Uczniowskiego Klubu Sportowego "Sprint". W programie obchodów znalazł się mecz byłych zawodniczek i zawodników klubu, trening z mistrzem oraz wręczenie podziękowań twórcom niekwestionowanych sukcesów na ogólnopolskiej arenie. Od 2001 roku UKS "Sprint" wraz z gminą organizują turnieje piłki ręcznej o coraz większym zasięgu. Ostatni sukces to srebro, wywalczone w Łukowie podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego Szkół Podstawowych.
reklama

Uczniowski Klub Sportowy „Sprint” w Ulanie – Majoracie jest stowarzyszeniem kultury fizycznej z osobowością prawną powstałym przede wszystkim z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego, trenera piłki ręcznej i LA, ówczesnego Dyrektora Zespołu Szkół w Ulanie – Majoracie Wiesława Zienkiewicza. Za datę powstania uważa się datę wpisu do ewidencji Wydziału Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej 07.07.1997 r.

 

Na bazie założonego klubu w pierwszych latach jego istnienia podjęto starania o doposażenie w sprzęt sportowy klubu a tym samym szkoły. W 1998 roku pozyskano z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki sprzęt sportowy do lekkiej atletyki. W 1999 roku z Departamentu Sportu Dzieci i Młodzieży klub otrzymał komplet sprzętu do mini piłki ręcznej. Natomiast w 2000 roku z federacji korfballu sprzęt do tej dyscypliny oraz z federacji unihokeja – Floorball sprzęt sportowy do unihokeja. Dyscypliną sportu, której od początku istnienia klubu poświecono najwięcej uwagi była i jest piłka ręczna. Wynikało to z wieloletnich tradycji środowiska w tej dyscyplinie sportu.

reklama

 

Rozwój piłki ręcznej w Ulanie nierozerwalnie związany jest ze szkoleniowcami: Wiesławem Zienkiewiczem oraz Jarosławem Mazurkiem, którzy mimo nowego podziału administracyjnego kraju w 1999r. / zmniejszenie liczby województw z 49 do 16 / podjęli wyzwanie,, wytrzymali konkurencję poszerzonego województwa i drużyny pod ich kierownictwem zajęły II miejsce w Finale Mistrzostw Województwa Lubelskiego Szkół Podstawowych w Kraśniku w 2000 roku, a w 2001 roku Wicemistrzostwo Województwa Lubelskiego Szkół Gimnazjalnych w Ulanie.

Sukcesy te pozwoliły uwierzyć młodszym koleżankom i kolegom, że uczciwą pracą można wiele osiągnąć, nawet jeżeli pochodzi się z małego środowiska do jakiego niewątpliwie zalicza się Ulan - Majorat. Udowodnili to swoimi występami w kolejnych latach. W 2002 roku drużyna dziewcząt – rocznik 1989 zdobywa na Mistrzostwach Województwa Szkół Podstawowych w 2002 roku w Chełmie - brązowy medal.

reklama

Kolejne lata to początek sukcesów drużyn w kategorii chłopców. W 2004 roku na Mistrzostwach Województwa Szkół Podstawowych w Lublinie chłopcy z rocznika 1991 zdobywają srebrny medal.

W 2006 roku chłopcy z rocznika 1993 zdobywają brązowy medal na Mistrzostwach Województwa Szkół Podstawowych w Puławach.

W 2007 roku chłopcy z rocznika 1991/92 zdobywają srebrny medal na Mistrzostwach Województwa Szkół Gimnazjalnych rozgrywanych w Ulanie - Majoracie. Zawodnicy ulegli w finale jedynie drużynie Gimnazjum Nr 2 w Puławach. Zespół ten reprezentując województwo lubelskie na Mistrzostwach Polski Szkół Gimnazjalnych wywalczył I miejsce.

reklama

W dniach 28 – 30.01.2000r. uczestniczyli- po raz pierwszy w historii klubu, w trzydniowym Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt rocznikiem 1987 w Lubartowie. Mieli możliwość wymiany doświadczeń m.in. z drużynami z Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Lubartowa, Krapkowic ...... .

W swojej krótkiej historii poprzez udział w turniejach mieli możliwość konfrontacji na boisku i wymiany doświadczeń z wieloma drużynami z terenu Polski między innymi z : Warszawy, Gdańska, Gdyni, Szczecina, Łodzi, Krakowa, Płocka, Rzeszowa, Kielc, Ostrowa Wielkopolskiego, Bochni, Olsztyna, Giżycka, Łomży, Siemiatycz, Ciechanowa, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Brodnicy, Pińczowa, Busko Zdroju, itd, nie wspominając już o drużynach z województwa lubelskiego. Natomiast nasi podopieczni występujący w kadrach wojewódzkich mieli ponadto możliwość gry z drużynami Danii, Norwegii, Słowacji, Holandii, Ukrainy, Białorusi.

Dwukrotnie w historii klubu w 2005 - Mielec i 2007 roku w Łukowie reprezentowali województwo lubelskie w Ćwierćfinale Pucharu Polski Młodzików. Prawo reprezentowania otrzymuje drużyna – klub, który w rozgrywkach wojewódzkiej ligi piłki ręcznej po dwóch rundach rozgrywek w sezonie uplasuje się na pierwszym lub drugim miejscu.

W  2007 roku zajęli I miejsce i przypadło nam w udziale prawo organizacji ĆPPM. Drużyna z rocznika 1992/93 zajęła III miejsce nieznacznie ulegając drużynie z Krakowa. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w turnieju pokonali drużynę KS „Vive” Kielce, która to w końcowej klasyfikacji uplasowała się na VI miejscu w Polsce.

Co roku  uczestniczą w obozach sportowych w ramach „Sportowych Wakacji” organizowanych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce dla Uczniowskich Klubów Sportowych. Pod okiem kierowników wyszkolenia z ramienia ZPRP doskonalą swoje umiejętności i wymieniają doświadczenia boiskowe.

Na podstawie opracowania prezesa UKS „Sprint” w Ulanie – Majoracie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama