reklama

Dni Jana Karskiego w Radzyniu Podlaskim

Opublikowano:
Autor:

Dni Jana Karskiego w Radzyniu Podlaskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd połowy września do końca października w radzyńskich szkołach wszystkich szczebli zaplanowana jest prezentacja pakietu edukacyjnego „Jan Karski i jego czasy”, który przygotowało Muzeum Historii Polski.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Przesmyckiego i w Radzyńskim Ośrodku Kultury prezentowane są wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”.
 
W dniach 20 - 23 października odbędą się sesje naukowe (wykłady, prezentacje multimedialne) przygotowane przez uczniów I LO w Radzyniu Podlaskim. W Radzyńskim Ośrodku Kultury odbędą się projekcje filmów („Emisariusze”,,reż. A. Wolski, 1987 r., „Niewykorzystane fragmenty Shoah” reż. Claude Lanzmann, Francja 1985 r., „Wysłannik z Polski”, reż. Martin Smith, Wielka Brytania 1987 r.) przeznaczone dla uczniów szkół powiatu radzyńskiego oraz seans popołudniowy o godzinie 18:00 w dniu 24 października. Filmy te zostały nieodpłatnie udostępnione przez Muzeum Historii Polski.
Uroczyste zakończenie obchodów Dni Karskiego w Radzyniu Podlaskim będzie miało miejsce 24 października 2014 roku, w godzinach 11:00 – 13:00 (sala widowiskowa Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim, ul. Jana Pawła II 4).
 
Na program uroczystości złożą się:
  • wykłady przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, pod kierunkiem nauczyciela historii, Jacka Woźniaka: Tragedia Holocaustu – Bartłomiej Kozieł, Społeczność Żydowska w Radzyniu Podlaskim podczas okupacji - Dawid Korulczyk. Wykłady będą wzbogacone prezentacją multimedialną przygotowaną przez Klaudię Borysiuk i Annę Hukaluk.
  • wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości - organizatorzy zaprosili: panią Annę Azari - Ambasadora Izraela w Polsce, pana Stephena Mull - Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce, pana Tadeusza Sławeckiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pana Roberta Kostro - Dyrektora Muzeum Historii Polski.
  • koncert w hołdzie Janowi Karskiemu w wykonaniu Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo” pod dyrekcją Zbigniewa Czuryło z Radzynia Podlaskiego.
 
W organizację Dni Karskiego w Radzyniu Podlaskim zaangażowały się władze samorządowe Powiatu Radzyńskiego i Miasta Radzyń Podlaski, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej „Nowe Jeruzalem” w Radzyniu Podlaskim, Radzyński Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego oraz szkoły z Radzynia Podlaskiego.
Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W czasie wojny podjął działalność  konspiracyjną, a ze względu na znajomość języków obcych powierzono mu funkcję  politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas jednej z misji  został aresztowany przez Gestapo, po brutalnych przesłuchaniach został przewieziony do  szpitala, skąd został odbity. Podczas kolejnej misji (do Wielkiej Brytanii i Stanów
Zjednoczonych) miał najważniejsze zadanie, jakim było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w  Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Te wstrząsające relacje przekazał ogromnej liczbie odbiorców, mając nadzieję na poprawę sytuacji ludności żydowskiej.
Ostatnie 20 lat życia Karski spędził na opowiadaniu światu o masowej eksterminacji ludności żydowskiej w czasie wojny i swoich próbach zainteresowania świata tym dramatem. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

Dzięki swojej działalności otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień.
Jan Karski to: kawaler polskiego Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności, „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i honorowy obywatela Izraela

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE