Reklama

Reklama

Gm. Kąkolewnica: na nadzwyczajnej sesji o śmieciach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gm. Kąkolewnica: na nadzwyczajnej sesji o śmieciach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 czerwca, podczas sesji Rady Gminy radni podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi , ustalenia stawki tej opłaty oraz zwolnienia w części z tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik.

Reklama

Dotychczasowa uchwała obowiązywała od 1 lipca 2020 r.

Zaktualizowali przepisy

-Chodzi o zmianę przepisów regulujących opłatę za śmieci, wprowadzonych ustawą z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- poinformowała kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Anna Szczygieł. Zmiany Uchwała wprowadziła nowe brzmienie jednego z artykułów. Dodała możliwość różnicowania stawki opłat od właścicieli nieruchomości, m.in. odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich.

Druga zmiana dotyczy podanie maksymalnego wzrostu miesięcznych stawek za odpady komunalne, zbieranych i odbieranych w sposób selektywny.

Regionalna Izba Obrachunkowa wydała także komunikat, mówiący o tym, iż z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej.

Jezierski pyta o różnice opłat

O zróżnicowanie składek pytał radny Piotr Jezierski, cytując projekt uchwały. - Te mogłyby nastąpić, w zależności od naliczania powierzchni użytkowej lokalu, poboru wody, rodzaju zabudowy itd. Dlaczego pod tym kątem nie uwzględnia się wysokości opłat od mieszkańców? Uchwała daje nam taką możliwość.

Powracająca dyskusja

-Pobierana opłata stanowi iloczyn liczby mieszkańców, zamieszkujących daną nieruchomość oraz ustalonej stawki. Podejmując tą uchwałę w 2020 r. i wcześniej, na komisjach były dyskusje o różnicowaniu stawki. Już wtedy można było to uwzględniać. Zaktualizowana uchwała wprowadza nową możliwość stawki, m.in. w zależności od odbioru z terenów wiejskich i miejskich. Te wcześniejsze rodzaje były do wyboru -wytłumaczyła Szczygieł.

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy