Reklama

Reklama

Gm. Kąkolewnica: nabyli plac po SKR, czyli historyczne zaszłości

Opublikowano: pon, 4 kwi 2022 07:30
Autor:

Gm. Kąkolewnica: nabyli plac po SKR, czyli historyczne zaszłości - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kąkolewnica radni zdecydowali o nabyciu za 600 tys. placu po Spółdzielni Kółek Rolniczych. Według ustaleń, gmina za to miejsce zapłaci ok. 120 tys. Reszta powróci do samorządu jako darowizna na budowę Przedszkola Samorządowego w Kąkolewnicy.

Reklama

O jego przeznaczenie pytał radny Piotr Jezierski, podważający zasadność nabycia placu bez konkretnego przeznaczenia miejsca. - Dwa dni przed sesją podpisaliśmy protokół uzgodnień. Będziemy rozmawiać na Radzie Gminy -odpowiedziała wójt Mróz. - Jako jeden z planów wskazała przedsiębiorstwo komunalne lub magazyn dla maszyn gminy, dotychczas znajdujący się na ul. Południowej. Radni będą w tym uczestniczyć. To także zabezpieczenie mieszkających obok ludzi.

Czekają na opinię z ministerstwa

-Chcemy zabezpieczyć społeczeństwo przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami - dodał sekretarz Marcin Czyżak. Dodał, że nabycie placu ma być zwolnione z podatku VAT. - Transakcja dojdzie do skutku, kiedy interpretacja z Min. Finansów przyjdzie i będzie dla nas pozytywna.

Wywołany do odpowiedzi radca prawny stwierdził, że nie ma prawnych przeciwskazań nabycia miejsca na przyszłe, nie zdefiniowane jeszcze cele inwestycyjne. Potwierdził to, cytując uchwałę, Czyżak. - Księga wieczysta pokazuje, że nie ma tam żadnych obciążeń.

Za i przeciw

- Mamy obowiązek dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców - skomentował radny Jerzy Szkodkowski.

Wątpliwości miał Stanisław Zalewski. - Nie jestem przeciwny celowości zakupu, tylko od kogo kupujemy. Spółdzielnia zrzeszała kółka rolnicze. Duży majątek z Turowa w postaci sprzętu został przejęty przez SKR w Rudniku. 15,16 lat temu był spór pana prezesa ze mną o wydzielenie majątku kółka rolniczego w Turowie. Powiedział mi wtedy, że: "gdy będziemy likwidować kółko rolnicze, to zrekompensujemy wartość tego sprzętu Turowowi".

Przypomniał, że w latach 90-tych nastąpiło uwłaszczenie grupy spółdzielców na majątku wspólnym. - Majątek składał się z wkładu własnego rolników, Funduszu Rozwoju Rolnictwa (potrącane 6% z każdej sprzedaży). Zadeklarował głosowanie przeciw. - Ze względów procesowych nie będę dosadnie określał tego, od kogo gmina chce kupić plac.

 

Więcej w najbliższych wydaniach "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy