Reklama

Reklama

Gm. Kąkolewnica: o włos od budżetowego impasu

Opublikowano: sob, 1 sty 2022 07:00
Autor:

Gm. Kąkolewnica: o włos od budżetowego impasu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny Krzysztof Grzeszyk na początku ostatnich w 2021 r. obrad zgłosił wniosek o wycofanie z sesji punktów, dotyczących uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-25 oraz budżetu na 2022 r. Wnioskodawcy swoją decyzje motywowali posunięciami wójt, która ich poprawki uznała za niezasadne. Radni nie zaakceptowali z kolei wniosków wójt. - Dajemy czas na rozmowę - stwierdził radny Krzysztof Grzeszyk. Przez moment pojawił się realny scenariusz nie uchwalenia budżetu. - To bardzo ważne uchwały, jeśli chodzi o gospodarkę finansową gminy - podkreśliła skarbnik, Agnieszka Fijałek- Ładna.

Reklama

Chcieli wycofać przyjęcie budżetu na 2022 r.

- Na komisji wspólnej (trwającej prawie 9 godzin) mieliśmy bardzo burzliwą rozmowę - odniosła się do wniosku wójt Anna Mróz. - Komisje zaproponowały istotne, ale nie zasadne zmiany do projektu budżetu. Ja też zaproponowałam zmiany. Wójt rezygnuje ze swoich poprawek Wójt przyznała, że ani radni ani ona nie zgadzają się z proponowanymi przez drugą stronę zmianami. - Przedstawiłam pierwotny projekt. To wy jako radni będziecie decydować. Nie uważam, aby te zmiany były zasadne. Patrzę na dalszy rozwój gminy. Uważam, że idzie w dobrym kierunku - podkreśliła Mróz.

Mróz: obraliśmy dobry kierunek

- Pozyskujemy pieniądze, robimy bardzo dużo kilometrów dróg, a w 2022 r. będzie przełom, także w inwestycjach drogowych. Musimy postawić na oświatę, wybudowanie przedszkola. Dla przyszłości młodych rodziców, wygody ich dziadków czy innych osób, zajmujących się małymi dziećmi. Uważam to za priorytet - podkreśliła. - Nikt nigdy nie mówił, że na kolejnych sesjach nie można wprowadzić kolejnych zadań inwestycyjnych na 2022-23. Nie wyrzucajcie tych punktów z sesji - apelowała.

Sawicki pyta o powody

- Jaka jest konkretna przyczyna chęci zdjęcia tych punktów? - pytał wnioskodawców radny Mirosław Sawicki. - Pani wójt nie uwzględniła dwóch naszych ważniejszych poprawek w autopoprawce - odpowiedział radny Grzeszyk. Spytał, czy budzącymi kontrowersje wnioskami była droga w Grabowcu oraz wniosek radnego Jezierskiego o zdjęciu 500 tys. z oświaty i 50 tys. z remontów - Był tam jeszcze wniosek o zwiększenie rezerwy oświatowej o 300 tys. - dopowiedział Grzeszyk.

500 tysięcy na drogę zamiast na oświatę

- Głosujmy świadomie, to dobrze skrojony budżet - stwierdził Sawicki. - Jeżeli remontujemy drogi powiatowe jest wspólne ustalenie - jaką. Drogę w Grabowcu powinniśmy robić z dofinansowaniem zewnętrznym. A nie zdejmujemy 500 tys. z oświaty na jedną drogę w Grabowcu - argumentował.

Sawicki: nie musimy komuś zabierać, aby coś wykonać

Przypomniał, że w 2022 będą złożone dwa wnioski na drogi w tej miejscowości. - Będzie robiona tzw. ścianka z "Polskiego Ładu" i "żużlówka", gdzie było wykonane oświetlenie. Jest na to dofinansowanie, nie musimy ściągać z oświaty. - Chodzi o drogę koło stolarni. W projekcie wójta jest zaplanowanie "żużlówki" z możliwością rozwinięcia - dopowiedział sekretarz Marcin Czyżak.

Prokopiak: niech zaoszczędzone na szkole pieniądze zostały w Grabowcu

- W budżecie są zabezpieczone pieniądze na drogi - kontynuował Sawicki. - Wykonywanie całej drogi tylko z pieniędzy własnych to nieodpowiedzialne działanie. - W Grabowcu została zamknięta szkoła, czyli oszczędności są - skomentował radny Sławomir Prokopiak. - Niech przynajmniej raz te pieniądze zostaną w tej miejscowości jako tzw. zadośćuczynienie. Przedszkole i tak powstanie, ale niech pan ma świadomość, że finanse na pańską miejscowość będzie się kurczyły - zwrócił się do radnego Sawickiego.

- Przedszkole nie jest moim marzeniem, ale to obowiązek radnych, żebyśmy to zrobili. Pan zaczyna ciągnąc tylko do siebie. Na razie chce wycofać pan 500 tys. z oświaty - odparł wywołany do tablicy radny.

Przedłużającą dyskusję próbował ukrócić sołtys Brzozowicy Dużej, Gabryel Lecyk:

Błagam, zróbcie porządek z gadulstwem, bo tego się nie da słuchać. Zajrzyjcie w projekt budżetu! Tam są odpowiedzi na wasze wątpliwości

O włos...

W końcu przewodniczący Mariusz Majczyna zarządził głosowanie. Za wycofaniem z porządku obrad dwóch punktów (budżetu na 2022 r. i wieloletniej prognozy finansowej) głosowało 7 radnych, 5 było przeciw. Doszło do zamieszania. Gdy Majczyna chciał ogłosić, że oba punkty zdjęto, o głos poprosił sekretarz, Marcin Czyżak. Przypomniał, że status gminy zakłada bezwzględną większość do zdjęcia punktu z sesji.

Bezwzględna większość ustawowego składu Rady wynosi to 8 radnych, czyli 8 głosów. Co warte podkreślenia, za przyjęciem porządku obrad głosowali już wszyscy radni.

Więcej w najbliższych, papierowych wydaniach "Wspólnoty Radzyńskiej"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy