reklama
reklama

Minister Romanowski: chronimy rodziny przed przemocą – wzrost bezpieczeństwa ofiar

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Minister Romanowski: chronimy rodziny przed przemocą – wzrost bezpieczeństwa ofiar - Zdjęcie główne

Marcin Romanowski Wiceminister Sprawiedliwości

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo sejmu trafi projekt ustawy antyprzemocowej 2.0, który został już przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe przepisy poszerzą ochronę osób dotkniętych przemocą domową i poprawią ich bezpieczeństwo. O tym, co się zmieni i kiedy możemy oczekiwać wejścia ustawy w życie, mówił Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Reklama lokalna
reklama

Do sejmu trafi projekt ustawy antyprzemocowej 2.0, który został już przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe przepisy poszerzą ochronę osób dotkniętych przemocą domową i poprawią ich bezpieczeństwo. O tym, co się zmieni i kiedy możemy oczekiwać wejścia ustawy w życie, mówił Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Ustawa antyprzemocowa w wersji 2.0 poszerza zakres możliwości nakładania natychmiastowych zakazów przez funkcjonariuszy policji i żandarmerii wojskowej o trzy nowe aspekty. Zakaz zbliżania się do ofiary przemocy i do miejsca jej przebywania, czyli szkoły, pracy oraz obiektów sportowych i kulturalnych. Nowością jest także zakaz komunikowania się z ofiarą za pośrednictwem wszystkich dróg, w tym internetowych. Niezmienny pozostaje czas obowiązywania takich zakazów. To 14 dni, w czasie których poszkodowany może złożyć wniosek do sądu cywilnego.
– Efekty już po dwóch latach od wprowadzenia pierwszej wersji ustawy antyprzemocowej widać gołym okiem. Ofiary przemocy mogły wreszcie poczuć się bezpieczne. Pokazaliśmy, że państwo pamięta o pokrzywdzonych i robi wszystko, aby im pomóc. Teraz przyszedł czas, aby rozszerzyć te zakazy o trzy nowe punkty. Chcemy, aby ta ochrona była jak najbardziej kompleksowa i w całości ochroniła pokrzywdzonych przemocą przed oddziaływaniem sprawców – stwierdza Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
W ciągu dwóch lat wydano blisko 6 tysięcy zakazów zbliżania się sprawców do mieszkań ofiar przemocy. To pokazuje, że prawie 10% interwencji zakończyło się wdrożeniem natychmiastowej procedury zgodnie z pierwszą ustawą antyprzemocową. Teraz jej wersja 2.0 jest odpowiedzią m.in. na rozwój cyfryzacji. Sprawca nie będzie mógł kontaktować się z ofiarą przez żadne medium, również to internetowe. Znacząco ograniczy to przypadki nękania, a w niektórych przypadkach nawet stalkingu.
– To realne działania rządu Zjednoczonej Prawicy, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa ofiar. Od lat realizujemy politykę, której celem jest ochrona słabszych. To właśnie oni potrzebują niekiedy pomocy ze strony państwa. Zmieniamy wymiar sprawiedliwości tak, aby był przyjazny dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, żeby organy potrafiły zatroszczyć się o poszkodowanych. Musimy pamiętać, że wymiar sprawiedliwości ma dwa główne zadania – karanie sprawców przestępstw oraz ochrona i opieka nad ofiarami i poszkodowanymi – mówi Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Jest duża szansa, że sejm zajmie się ustawą jeszcze we wrześniu, a jej przegłosowanie jest możliwe do końca roku. Nowe przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach tzw. vacatio legis. Będzie to czas na przygotowanie odpowiednich rozporządzeń i szkoleń dla funkcjonariuszy policji i żandarmerii wojskowej oraz kuratorów czy prokuratorów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama