reklama

"Muzeum na kółkach" przyjedzie do Wohynia

Opublikowano:
Autor:

"Muzeum na kółkach" przyjedzie do Wohynia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO oraz Zespołem Szkół im. Unitów Podlaskich zapraszają do zwiedzania nietypowego muzeum.

Od 2 do 4 października na placu 9 września 1939 r. stanie mobilny pawilon z nowoczesną ekspozycją, która połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. W tym roku odwiedza głównie miasta do 50 tysięcy mieszkańców.  Odwiedzi Kutno, Oświęcim, Olkusz, Wadowice, Markową, Przeworsk, Radomsko, Poddębice, Knyszyn, Białowieżę, Lubartów, Opoczno, Łódź, Skierniewice, Krośniewice i Głowno, oraz Wohyń. Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki nasz kraj był najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski. W Wohyniu, przed  II wojną światową  - 50 procent. 

Dwa dni z kulturą żydowską 

Z  tej racji został przygotowany specjalny program wydarzeń. Między innymi:  - porządkowanie cmentarza żydowskiego połączone z odczytywaniem inskrypcji na nagrobkach; warsztaty wycinanki żydowskiej; podchody "Ślady żydowskiej historii w Wohyniu"; projekcja filmu połączona z wystawą o życiu i twórczości Janusza Korczaka i czytanie na placu fragmentów jego utworów dla dzieci; warsztaty tańca żydowskiego; warsztaty kulinarne połączone z poczęstunkiem. Z pewnością ciekawym wydarzeniem będzie monodram "Był sobie raz... " na podstawie opowiadań Izaaka Singera w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Bramy Grodzkiej-Teatr NN w Lublinie czy Jarmark Wohyński połączony z prezentacją fragmentów historii mówionych oraz przenośną wystawą zdjęć wielkoformatowych w szkole, kościele i na rynku. 

Mapa sprzed wojny 

Centralnym punktem każdej wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza "Muzeum na kółkach", na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla są przybliżone  najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka.

To odtworzony plan Wohynia, z zaznaczonymi miejscami i nazwiskami mieszkańców, informacjami, czym się zajmowaliśmy. Przygotowaliśmy tę historię "wycinkową" już  5 lat temu, kiedy pisaliśmy pierwszy projekt związany z wielokulturowością

- wyjaśnia wicedyrektor ZS w Wohyniu, Barbara Banaszczyk. 

Wydarzenia przygotowują: Zespół  Szkół im. Unitów Podlaskich, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Wohyń ECHO, Koło Gospodyń Wiejskich w Wohyniu i mieszkańcy gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE