Reklama

PAPIEŻ PIELGRZYM. Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Polski w materiałach Archiwum Państwowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PAPIEŻ PIELGRZYM. Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Polski w materiałach Archiwum Państwowego  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, 16 października br. świętujemy także 42. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową

Joanna Kowalik - Bylicka kierownik radzyńskiego oddziału Archiwum Państowego zachęca, szczególnie dzisiaj, 16 października, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły do obejrzenia bardzo szczególnej wystawy.

 

- W roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, 16 października br. świętujemy także 42. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Obydwie rocznice stały się zachętą do przygotowania galerii internetowej pt. PAPIEŻ PIELGRZYM. Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Polski w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie, w tym również z Oddziału w Radzyniu Podlaskim. Zebrano w niej i zaprezentowano kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów będących świadectwem wydarzeń, jakie towarzyszyły wizytom Jana Pawła II w Ojczyźnie, od momentu powołania metropolity krakowskiego, ks. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, do roku 1987. Większość przedstawionych materiałów archiwalnych pochodzi z akt Komitetów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która była szczególnie zainteresowana z przyczyn politycznych inwigilacją środowisk przygotowujących pielgrzymki papieża do Polski i w nich uczestniczących - zapowiada i zaprasza do zapoznania się z przygotowaną wystawą.

Link: http://lublin.ap.gov.pl/nauka-popularyzacja-i-edukacja/galerie-online/papiez-pielgrzym-jan-pawel-ii-i-jego-pielgrzymki-do-polski-w-materialach-archiwum-panstwowego-w-lublinie/

 

Filozof, naukowiec, wychowawca, poliglota, mistyk, papież, święty. A przede wszystkim Polak. Wszystkie te określenia doskonale opisują Karola Wojtyłę, który w 1978 r. został wybrany głową Kościoła Katolickiego i jako Jan Paweł II dał żywe świadectwo wiary, służby Bogu i człowiekowi. W 2020 r. mija 100. rocznica urodzin tego jakże wybitnego człowieka, w związku z czym Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało wirtualną wystawę poświęconą jego osobie. Wystawa składa się z czterech części tematycznych. Pierwsza, poświęcona jest samej postaci Jana Pawła II. Zaprezentowane w niej zostały dokumenty, zdjęcia oraz inne materiały archiwalne związane z wydarzeniami i osobą Jana Pawła II. Kolejne trzy części dotyczą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w 1979, 1983 i 1987 r. Na wystawie zostały zaprezentowane materiały archiwalne znajdujące się w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie, na które składa się dokumentacja aktowa, zdjęcia, dyplomy oraz fragmenty publikacji. Opracowanie wystawy było możliwe dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez Agnieszkę Konstankiewicz, Joannę Kowalik-Bylicką i Katarzynę Ślusarską. Skany zostały wykonane przez Seweryna Jezierskiego, Bartosza Staręgowskiego i Katarzynę Szczepańską. Autorem wystawy oraz jej opracowania graficznego jest dr Bartosz Staręgowski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE