Reklama

Reklama

W piątek XX Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa

Opublikowano: pon, 6 wrz 2021 08:46
Autor:

W piątek  XX Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radzyński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski po raz kolejny pragną uczcić pamięć radzyńskich harcerzy, zamordowanych przez Niemców 5 lipca 1940 roku.

Reklama

W najbliższy piątek o godz. 10.00 w ich intencji zostanie odprawiona połowa Msza Święta w miejscu egzekucji w lesie koło wsi Sitno.

Nabożeństwem tym rozpocznie się XX Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. 

W piątek, 5 lipca 1940 r. Niemcy przywieźli do lasu koło wsi Sitno 15 osób. Harcerze zostali rozstrzelani a ich grób zrównano z ziemią kołami samochodów. Wszystko miało swój początek w 1939 r., kiedy to młodzi ludzie zorganizowali drużynę starszoharcerską. Zajmowali się kolportażem nielegalnej prasy na terenie Międzyrzeca, Łukowa i Lubartowa. Działalność grupy była przede wszystkim informacyjna i propagandowa. Rozwozili broszury, dostarczali wiadomości radiowe, współpracowali ze Związkiem Walki Zbrojnej. Z czasem znaleźli się w kręgu zainteresowań Gestapo. Zostali aresztowani w 1940 r. Po miesiącu wydano na nich wyrok śmierci.

Zostali rozstrzelani 5 lipca 1940 r. w lesie koło Sitna.

W mogile pochowani są: Harcmistrz Michał Stefan Lisowski - harcmistrz ZHP, komendant hufca harcerskiego na powiat radzyński, Ćwik Józef Kamiński, Ćwik Zdzisław Maj, Druh Roman Makosz, Podporucznik Piotr Janczara, Chorąży Feliks Kopias, Stanisław Strzelecki, Ludwik Cyranek, Jan Popławski, Józef Pucek, Piotr Skubisz, Zygmunt Pietrzyk, Stanisław Rosiński, Marian Strowve, Aleksander Bozoki pochowany po ekshumacji w Lubartowie.

Rok temu odnowili miejsce pamięci

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Radzyniu Podlaskim w celu pozyskania środków na odnowę miejsca śmierci harcerzy radzyńskich złożył wniosek do Fundacji ORLEN zatytułowany „Harcerzom radzyńskim cześć i chwała”. W połowie lipca 2020 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe prowadzone przez ekipę remontową Gminy Radzyń Podlaski. Rozmontowano płotek i opaskę wokół kamienia. Potem do pracy przystąpili pracownicy firmy Termo Dom, którzy ułożyli wokół kamienia opaskę z granitu oraz ułożyli kostkę. Strażacy z OSP w Paszkach Dużych oczyścili kamień z zielonego nalotu. Został pomalowany krzyż, zamontowany płotek. Dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych podjął się odnowienia napisu na kamieniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.