Reklama

Reklama

Zakupy w sklepach stacjonarnych czy online? Plusy i minusy

Opublikowano: 8 stycznia 2021 17:10
Autor: Artykuł sponsorowany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie praktycznie każdy ma dostęp do Internetu. Z biegiem czasu wzrosła popularność zakupów w sieci.

Reklama

Według danych statystycznych Business Insider w 2019 roku Polacy na zakupy internetowe przeznaczyli 50 mld zł. Prognozuje się, że do końca 2020 roku wartość sprzedaży internetowych w Polsce osiągnie aż 70 mld zł. (źródło: https://businessinsider.com.pl/)

Coraz więcej sklepów stacjonarnych udostępnia kupującym możliwość dokonania zakupu online. Zarówno dokonywanie zakupów metodą tradycyjną, czyli bezpośrednio w sklepie, jak i przez Internet mają swoje wady i zalety. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie są plusy i minusy tych opcji oraz odkryjesz, jakie czynniki warto brać pod uwagę decydując się na zakup stacjonarnie lub online.

 

Jakie są korzyści z kupowania w sklepie stacjonarnym?

 

Główną zaletą zakupów w sklepie stacjonarnym jest możliwość przymierzenia czy przetestowania danego przedmiotu. W przymierzalniach można sprawdzić jak na sylwetce prezentuje się dowolny model odzieży lub czy fason buta jest odpowiednio dopasowany. Można zobaczyć produkt, dotknąć, sprawdzić jak prezentuje się na żywo i ocenić produkt. Ważne jest to zwłaszcza przy zakupie ubrań. Często skład materiału z metki niewiele mówi, a mierząc mamy możliwość, aby przekonać się, czy materiał dobrze się układa i czy nie gryzie. Podobnie z obuwiem - warto przymierzyć but w sklepie stacjonarnym, aby się przekonać, czy jest wygodny, dopasowany do stopy i czy nie gryzie.

W sklepach stacjonarnych można liczyć na pomoc pracowników, którzy wskażą jaki przedmiot odpowiada wytycznym klienta i doradzą. Podobnie osoby, z którymi przyszliśmy do sklepu mogą doradzić czy dany przedmiot jest wart kupna, co jest szczególnie przydatne podczas zakupów odzieżowych. 

 

Czego nie lubimy w sklepach stacjonarnych

 

Do minusów zakupów stacjonarnych zalicza się długie, uciążliwe kolejki do kasy czy przymierzalni oraz tłok w sklepie. Trzeba brać też pod uwagę czas, jaki wykorzystujemy na dojazd do sklepu. Może się okazać, że produkt, po który przyjechaliśmy został wyprzedany i tylko zmarnowaliśmy czas poświęcony na dojazd. Produkty mogą nie być pełnowartościowe lub mieć inne wady uniemożliwiające zakup.

Wadą zakupów stacjonarnych są także godziny otwarcia sklepu, które mogą się pokrywać z pracą i innymi obowiązkami. Dodatkowo, nie ma możliwości równoczesnego porównania produktów i ich cen w kilku sklepach jednocześnie. 

 

Co sprawia, że zakupy online są coraz bardziej popularne?

 

Do zalet zakupów Internetowych zalicza się przede wszystkim wygoda. Można bez problemu przeglądać oferty na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Co więcej, można porównywać ceny produktów. Szczególnie użyteczne są porównywarki cen takie jak Gazetkonosz.pl. Dzięki temu urządzeniu można porównać ceny konkretnego produktu w różnych ulotkach promocyjnych i znaleźć największe zniżki. Można dokonać zakupu o każdej porze dnia, także w święta. 

Sklepy online często oferują szerszy asortyment niż sklepy stacjonarne, i to często w bardziej atrakcyjnych cenach. Można trafić na okazje i kody rabatowe upoważniające do zniżki tylko podczas dokonania zakupu w sklepie online.

Zakupy przez Internet pozwalają na dużą oszczędność czasu, bez konieczności chodzenia po sklepach i mierzenia ubrań lub szukania konkretnego artykułu. W sklepie internetowym wszystko jest na wyciągnięcie ręki. 

 

Zakupy internetowe mają też swoje minusy

 

Dużym minusem zakupów online mogą być koszty i czas wysyłki. Zdarza się, że przy dużej ilości zamówień czas oczekiwania się wydłuża. Jeśli zakupiony produkt nie spełni oczekiwań jego zwrot lub reklamacja może potrwać długi czas, a często koszty wysyłki musi pokryć nabywca. Może się zdarzyć, że towar będzie niezgodny z opisem czy będzie wyglądał inaczej niż na zdjęciach.

Przeglądanie opinii jest pomocne, ale może zająć naprawdę dużo czasu. Trzeba zwracać uwagę na opinie, gdyż niektóre mogą być sponsorowane lub kupione, a przez to niewiarygodne. 

 

Jaką formę zakupów wybrać?

 

Zakupy stacjonarne i online mają swoje wady i zalety. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, który sposób jest lepszy. To, jaką metodę zakupu wybierzemy od tego, co w danym momencie jest dla nas ważne. Jeśli wiemy jaki produkt chcemy kupić, ale brakuje nam czasu lepiej jest dokonać zakupu online. 

A jeśli z kolei zależy nam przymierzeniu i zobaczeniu towary na żywo lepszą opcją będzie wybranie się do sklepu stacjonarnego. Można też połączyć obie metody. Strony takie jak Gazetkonosz udostępniają gazetki promocyjne różnych sklepów, dzięki czemu można online porównać oferty kilku sklepów stacjonarnych. Dzięki porównaniu cen z gazetek promocyjnych różnych sklepów można sporo zaoszczędzić i zaplanować zakupy tak, żeby kupić artykuły w najbardziej atrakcyjnych cenach. A pozostały wolny czas i zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na inne, ciekawe czynności. 

Zebrane w ten sposób promocje pozwalają na skorzystanie z tych najbardziej atrakcyjnych, oszczędzając równocześnie czas i pieniądze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE