Reklama

Już się szkolą z obsługi Javelin. Wkrótce wyrzutnie będą bronić Lubelszczyzny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu z zakresu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, które będą bronić Lubelszczyzny. Ćwiczyli pod okiem amerykańskich instruktorów z Gwardii Narodowej.

Kurs operatorów ppk JAVELIN odbywał się na terenie jednostki w Chełmie oraz podzielony był na część teoretyczną i praktyczną. Terytorialsi poznawali budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a na bazie specjalistycznych trenażerów uczyli się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów ma pozwalać na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych. Dzięki temu operatorzy uczą się realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

 - To bardzo ciekawe i wartościowe szkolenie. Instruktorzy amerykańscy mają ogromne doświadczenie szkoleniowe, są otwarci i chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą. Szkoli nas również kadra z Centrum Szkoleniowego WOT i wiedza, którą tu dostajemy uzupełnia się. Mamy zajęcia po 10-12 godzin dziennie, więc nie marnujemy czasu. Zajęcia na symulatorach w bardzo realny sposób odzwierciedlają to, co mogłoby nas spotkać na polu walki. Javeliny to skuteczna broń, która teraz szeroko wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego warto więc uczyć się, jak ją wykorzystywać - mówi oficer jednego z plutonu 2 Lubelskiej Brygady OT.

JAVELIN to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu "odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

- Wzmocnienie zdolności obronnych Polski i szybkie wdrażanie wniosków z wojny obronnej na Ukrainie jest jednym z powodów zwiększenia ilości personelu szkoleniowego z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Polsce. Głównym celem tej obecności jest przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Szkolenia realizowane przez instruktorów Gwardii Narodowej stanu Illinois prowadzone są obecnie na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Do końca sierpnia zorganizowanych zostanie kilkanaście edycji kursów dla operatorów JAVELIN, ratowników pola walki oraz snajperów. Weźmie w nich udział łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

- Od momentu rozpoczęcia formowania WOT formacja otrzymuje silne wsparcie szkoleniowe i doradcze ze strony amerykańskiej Gwardii Narodowej. Główne zadania w tym zakresie realizuje Gwardia Narodowa ze stanu Illinois. Wsparcie szkoleniowe z zakresu organizacji ruchu oporu oraz działań przeciwokupacyjnych WOT otrzymuje również ze strony Gwardii Narodowej stanu West Virginia - dodaje por. Gaborek.

Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny w Ukrainie. Obejmują one zwiększenie ilości żołnierzy dysponujących kompetencjami do obsługi systemu Javelin oraz uruchomienie szkolenia żołnierzy w specjalności Wysuniętych Obserwatorów Ognia.  Dzięki wsparciu instruktorów amerykańskich możliwe ma być przeszkolenie do końca roku, ponad 1000 żołnierzy z obsługi systemu Javelin i taktyki niszczenia czołgów.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy