- Całe dorosłe życie dyrektora Jerzego Stefaniuka było związane z naszą gminą. Nie pochodził stąd, ale w Komarówce rozpoczął swoją pracę w oświacie, tutaj poznał przyszłą żonę, z którą spędził przeszło 60 lat, założył rodzinę, blisko 40 lat poświęcił naszej szkole, w tym 17 lat na stanowisku dyrektorskim - wspominał swojego nauczyciela wójt Ireneusz Demianiuk podczas uroczystości pogrzebowych 26 stycznia w kościele parafialnym w Komarówce Podlaskiej.
- Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich - mówiła Justyna Korszeń, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Komarówce Podl. - Praca z młodzieżą, jak wielokrotnie podkreślał, była jego wielką pasją, a szkoła jego drugim domem. Tej zawodowej fascynacji oddał 40 lat swojego życia - wspominała.
Swoim wspomnieniem podzieliła się z nami także Hanna Nuckowska, nauczycielka, a później dyrektor szkoły. - W 1974 roku ukończyłam filologię polską na UMCS w Lublinie. Potrzebowałam pracy. W domu rodziców pojawił się Jerzy Stefaniuk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Komarówce Podlaskiej i zaproponował mi "skok na głęboką wodę" – objęcie tymczasowo stanowiska kierowniczki internatu (!) i zastępstwo w przedmiocie języka polskiego. Decyzję na "tak" podjęłam prawie natychmiast. Zauroczył mnie fascynacją, z jaką mówił o początkach szkoły jako spółdzielni oświatowej, powołanej do życia w sierpniu 1944 roku przez mieszkańców wsi.
Jak dodaje pani Hanna, Komarówka stała się jedną z jej ukochanych "małych ojczyzn", a zadanie pielęgnowania lokalnej historii - jej pasją.
- Współpracując z dyrektorem Jerzym Stefaniukiem na tak wielu płaszczyznach nauczycielskiej pracy, zdobyłam ogromne doświadczenie, które tak bardzo przydało mi się w prowadzeniu szkoły jako jej następny dyrektor - dodaje.
Profesor Jerzy Stefaniuk spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Jerzy Stefaniuk pracę w Liceum Ogólnokształcącym rozpoczął w 1951 r., a od 1955 do 1991 r. w komarowskim liceum uczył przede wszystkim języka rosyjskiego. Poza pracą w szkole był zaangażowany w życie środowiska. Był m.in. członkiem Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego Zarządu Głównego ZNP oraz członkiem kolegium opiniodawczego przy Zarządzie Oddziału ZNP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat nagrody Ministra Oświaty i Wychowania. W 1972 r. objął funkcję Gminnego Dyrektora Szkół w Komarówce. Po reorganizacji Gminnej Szkoły Zbiorczej w 1973 r. powrócił do pracy w liceum, aby już rok później objąć stanowisko dyrektora LO w Komarówce Podlaskiej i pełnić tę funkcję aż do odejścia na emeryturę, czyli przez 17 lat.
Justyna Korszeń, dyr. ZSS w Komarówce Podl.
Profesor, którego dzisiaj żegnamy, był człowiekiem pełnym dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Zawsze ogromną sympatią darzył swoje miejsce pracy, a będąc już na emeryturze, odpowiadał na zaproszenia społeczności szkolnej, odwiedzając nas i niejednokrotnie racząc wesołymi anegdotami i opowiastkami z życia dawnej szkoły – swojej szkoły. Odnosiło się wrażenie, że z tej z pozoru lekkiej formie wypowiedzi płynął jakiś morał, czasem wskazówka dla nas. A mówcą był wyśmienitym i z przyjemnością się go słuchało. Nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby. Z podziwem obserwowałam, jak doskonale pamiętał swoich absolwentów. Ale interesował się także współczesną szkolą, jej problemami, osiągnięciami, cieszył się z sukcesów uczniów i nauczycieli. Sam był wielkim ambasadorem naszego liceum. Z wielkim szacunkiem odnosił się do swojej małżonki, koleżanek i kolegów, do młodych ludzi. Można się było uczyć od niego takiej postawy. Pozostał nauczycielem do końca swoich dni.
Ireneusz Demianiuk, wójt gminy Komarówka Podlaska
Jerzy Stefaniuk w Komarówce rozpoczął swoją pracę w oświacie, tutaj poznał przyszłą żonę, z którą spędził przeszło 60 lat, założył rodzinę, blisko 40 lat poświęcił naszej szkole, w tym 17 lat na stanowisku dyrektorskim.
Pamiątkowe zdjęcie trzech dyrektorów LO w Komarówce. Od lewej: Jerzy Stefaniuk, Julian Beń (dyrektor do 1974 r.) oraz Hanna Nuckowska, dyrektor szkoły od roku 1991
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.