reklama
reklama

Zmarł profesor I LO Czesław Głąb. Matematykę nazywał Królową Nauk, a wychowanków Kwiatem Podlasia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmarł profesor I LO Czesław Głąb. Matematykę nazywał Królową Nauk, a wychowanków Kwiatem Podlasia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI14 listopada zmarł profesor Czesław Głąb, emerytowany nauczyciel matematyki w radzyńskim liceum ogólnokształcącym. Miał 87 lat. Był bardzo szanowanym pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, uczącym szacunku do Królowej Nauk, za jaką uważał matematykę. W zawodzie nauczyciela pracował przez 39 lat.
reklama

- W zmarłym straciliśmy szanowanego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, zawsze oddanego matematyce, którą nazywał Królową Nauk. Na zawsze pozostanie w życzliwej pamięci nas, członków społeczności I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, z którą profesor Czesław Głąb czuł się mocno związany - mówiła podczas ostatniego pożegnania Ewa Grodzka, dyrektor liceum, ale także jego uczennica. 

 

W pracy zawodowej był bardzo uczciwy, rzetelny i konsekwentny

 - Zawsze skrupulatnie przygotowany do kolejnych lekcji. Wyznaczał sobie konkretne cele i dążył do ich osiągnięcia. Był wymagający nie tylko wobec uczniów, ale przede wszystkim wymagał od siebie. Posiadał bardzo bogatą wiedzę w zakresie matematyki, którą potrafił przystępnie przekazać uczniom. Odznaczał się wyróżniającymi umiejętnościami pedagogicznymi. Jego uczniowie byli zawsze solidnie przygotowani do matury. Najzwyczajniej lubił młodzież. Był jej prawdziwym przyjacielem. Swoich uczniów żartobliwie i życzliwie nazywał Kwiatem Podlasia - dzieliła się wspomnieniami.

reklama

 

"Odszedł wspaniały człowiek"

To słowa Tadeusza Pietrasa, który życiu liceum poświęcił zawodowo 35 lat życia. Wspomina: - Dzieciństwo śp. profesora przypadło na ostatnie lata II RP i czasy niemieckiej okupacji. Niemal całe zawodowe życie na powojenny okres, w którym patriotyzm w zawodzie nauczycielskim można było okazywać solidną pracą i otwieraniem drzwi do wyższego wykształcenia kolejnym rocznikom młodzieży. W czasie pracy w liceum ogólnokształcącym przygotował wielu swoich uczniów do studiów matematycznych i politechnicznych. Z ogromnym szacunkiem odnosił się do wychowanków i ich rodziców. Prowadził chór szkolny, był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej, aktywnie działał w szkolnym ognisku ZNP. Często był wsparciem dla koleżanek i kolegów, jako niekwestionowany autorytet, zwłaszcza dla rozpoczynających pracę w zawodzie nauczycielskim. Jego głos na zebraniach Rady Pedagogicznej był zawsze wyważony i rozsądny.

reklama

 Uczeń Henryk Hałajko, dzisiaj przedsiębiorca o międzynarodowym statusie, wspominał:

- Z mojej 33-osobowej klasy, którzy w 1975 r. otrzymali z rąk profesora Czesława Głąba świadectwo dojrzałości, wszyscy ukończyli studia wyższe.

 

Pogrzeb profesora

18 listopada mszę św. żałobną koncelebrowali w kościele pw. Trójcy Świętej ks. Arkadiusz Markowski, katecheta w radzyńskim I LO i ks. dr Jacek Golbiak, absolwent liceum z 1982 r. i uczeń Czesława Głąba.

reklama

Ciało profesora spoczęło na cmentarzu komunalnym w Radzyniu Podlaskim, a jego grób przykryły liczne wieńce, w tym od uczniów i wychowanków. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama