reklama
reklama

30 – lecie parafii Św. Anny i Bł. Męczenników Podlaskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieUroczystą mszą św. pod przewodniczeniem ks. bp Henryka Tomasika rozpoczęto w parafii Św. Anny i Bł. Męczenników Podlaskich obchody jubileuszu 30 – lecia parafii. Żartowano, że był to dzień pod znakiem Henryka. Obok księdza biskupa stanęli: budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz ks. Kan. Henryk Domański oraz jego następca ks. kan. Henryk Och. Dziękował im za obecność i za słowa, które skierowali do swoich parafian, obecny proboszcz, który tę funkcję pełni od lipca tego roku, ks. kan. Edward Konarski. Dla niego ten rok stanowi też jubileusz, ponieważ obchodzi 30 – lecie kapłaństwa.
reklama

Obchody jubileuszowe przywołały wspomnienia, trud i wysiłek nowej parafii, która trzy dekady temu rozpoczęła budowę kościoła. Liczyła wówczas niespełna 3 tysiące wiernych. Pierwszy proboszcz wspominał:- Mam w archiwach zdjęcie, na którym w tym miejscu jest pole i pasą się na nim krowy … Ulica, przy której kościół miał zostać wzniesiony nie miała nawet nazwy ( funkcjonowały różne możliwości: Podlaska, Sitkowskiego, około cmentarna.. bez nazwy ). By parafia funkcjonowała, użyczała jej swoich wnętrz parafia Trójcy Świętej, bo nie wszystkie rodziny chciały chrztów czy ślubów w kaplicy na cmentarzu … - Nawet czasami żartowano ze mnie, że jestem proboszcz cmentarny – wspominał ks. Domański.

 

To było zaledwie 30 lat temu

reklama

Kontynuacji wyposażania świątyni i jej dekoracji podjął się jego następca ks. kan. Henryk Och, który długo dziękował artystom, rzemieślnikom, firmom usługowym, wreszcie ofiarnym parafianom, za to, że wnętrze świątyni ubogaca piękna sztuka sakralna. Historię parafii, najwazniejsze wydarzenia z jej dziejów, przypomniał specjalnie zrealizowany przez na tę okoliczność film.  

Do tematu jubileuszu powrócimy w papierowym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej. Przypominamy, że obchody jubileuszowe trwają. Szczegóły na plakacie: 

Historia parafii. Informacje pochodzą z Broszury Parafialnej wydanej z racji Jubileuszu, zdjęcia z książki Radzyń Podlaski NIEZWYKŁE ZWYKŁE ZDJĘCIA oraz ze zbioru zdjęć parafialnych.

reklama

Parafia Świętej Anny w Radzyniu Podlaskim została erygowana przez biskupa siedleckiego Jana Mazura 16 kwietnia 1994 r. w wyniku nowego podziału radzyńskich parafii Świętej Trójcy i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W jej skład wszedł teren Starego Koziegorynku Nowy Kozirynek i miejskie tereny dawnego majątku Gubernia. Trzy lata później przyłączono do parafii wsie Stasinów, Ustrzesz i Zbulitów Duży. Liczyła wówczas ponad 3,5 tys. osób. Powołanie parafii miało na celu poprawienie dostępu do sakramentów i zaspokojenie duchowych potrzeb lokalnej społeczności, a głównym inspiratorem jej utworzenia i kluczową rolę w jej organizacji odegrał ks. kan. Zbigniew Chaber, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Został też administratorem nowoutworzonej parafii i zainicjował działania mające na celu scalenie nowej wspólnoty i zorganizowanie duszpasterstwa. Pierwszą Mszę św. dla wiernych w nowej parafii odprawił w dniu 1 maja 1994 r. w kościele Świętej Trójcy. Powołał też pierwszą Radę Parafialną, zatrudnił kościelnego i organistę. Poświęcenie krzyża i placu pod budowę nowego kościoła odbyło się 27 listopada 1994 r. Uroczystość ta miała duże symboliczne znaczenie dla nowo utworzonej wspólnoty parafialnej, gdyż oznaczała zjednoczenie i duchowe zaangażowanie parafian w proces tworzenia nowej parafii. Krzyż na placu budowy stał się centralnym punktem nowego miejsca kultu, a jego poświęcenie podkreślało duchowy początek nowego życia parafialnego. Był to ważny krok w organizacji i rozwijaniu parafii, mobilizujący do angażowania się w życie wspólnoty oraz zbierania środków na budowę kościoła. Obecność wiernych oraz duchowieństwa ze wszystkich radzyńskich parafii uwypukliła wspólne wartości i cel, jakim było zjednoczenie wierze.

reklama

 

Początek budowy 9 lipca 1996 r.nowego kościoła datuje się na Prace rozpoczęły się od wykopu fundamentów. W tym samym dniu otrzymał ks. proboszcz Henryk Domański kamień węgielny kościoła św. Anny w Jerozolimie pod świątynię, co miało symboliczne znaczenie dla rozpoczynającego się ogromnego dzieła wznoszenia świątyni. Pod nieobecność proboszcza budowę rozpoczął wikariusz parafii , który ks. Jacek Wojda symbolicznie pierwszy wbił szpadel w ziemię. Uroczystość pod nowy kościół miała miejsce poświęcenia kamienia węgielnego 19 kwietnia 1997 r. przy okazji pierwszego w parafii bierzmowania młodzieży, a poświęcił go przewodzący uroczystościom . Odczytano biskup Jan Wiktor Nowak dokument poświęcenia a podpis pod nim złożyli kapłani oraz członkowie Rady Parafialnej. Kluczowymi etapami budowy były: sporządzenie dokumentacji, wykopy pod fundamenty, wykonanie izolacji, wznoszenie murów z czerwonej cegły o konstrukcji monolitycznej wg projektu . Budowy kościoła podjęła się firma inż. Waldemara Nieściora Pana Zbigniewa Markowskiego Pan ze wsi Biała k. Radzynia Podlaskiego. Inspektorem nadzoru został Marian Pękała. Poza zawodowymi budowlańcami, wiele prac było wykonywanych przez parafian, którzy angażowali się w różne działania związane z budową: regularnie brali udział w pracach budowlanych, w transporcie materiałów, pomagali przy murarce, w utrzymywaniu porządku na placu budowy. Działania te stanowiły owoc duchowej i materialnej mobilizacji. Organizacja różnych grup parafialnych sprzyjała budowaniu więzi duchowych i solidarności oraz odpowiedzialności za nową parafię. Przede wszystkim parafianie zapewniali jednak stały dopływ niezbędnych funduszy. Rada Parafialna podjęła decyzję o wprowadzeniu comiesięcznych składek od każdej rodziny, w ten sposób każdy mógł przyczynić się do finansowania inwestycji i uzyskać poczucie identyfikacji z parafią. Nie mniej istotna była duchowa pomoc. Organizowano modlitwy, które miały na celu wsparcie ludzkich wysiłków w trudnym procesie budowy. Każdego dnia parafianie przychodzili na plac budowy, gdzie odbywały się modlitwy, co zwiększało zaangażowanie i poczucie wspólnoty. Dzięki tym formom aktywności społeczność parafialna zdołała wznieść kościół, co stało się ważnym wydarzeniem w historii parafii św. Anny. Równocześnie trwały również pracę przy budowę plebanii, którą poświęcono 26 lipca 1999 r. miało miejsce , dwa dni przed Poświęceniem kościoła 17 października 1999 r. rozpoczęciem tygodniowych Jubileuszowych Misji Ewangelizacyjnych w parafii Św. Anny, poprzedzających rok 2000. Poświęcenia dokonał . Uroczystość biskup Henryk Tomasik była poważnym wydarzeniem, a jej przebieg transmitowało Katolickie Radio Podlasie.

reklama

Posługa ks. kan. Henryka Domańskiego w parafii zakończyła się 26 sierpnia 2013 r. Dekretem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego proboszczem parafii Świętej Anny został mianowany ks. kan. Henryk Och, którego parafianie powitali 8 września 2013 r. Wraz z kluczami do kościoła przekazanymi mu przez ks. dziekana Romana Wiszniewskiego, przejął tym samym zadanie ukończenia budowy świątyni i obiektów parafialnych. Celem, który nowy proboszcz przed sobą postawił, było przygotowanie kościoła i jego otoczenia do konsekracji. Najważniejszymi wyzwaniami w związku z tym było wyposażenie w stolarkę, ołtarze boczne, witraże, zakup organów, budowa ogrodzenia i stacji drogi krzyżowej wokół placu kościelnego. 2 sierpnia 2020 r. poświęcony został nowo zainstalowany ołtarz główny, wykonany w Szczyrku z dębowego drewna. Składa się z 4 wnęk. W jego głównej części pierwotnie umieszczono wspomnianą już mniejszą kopię obrazu przedstawiającego męczeństwo Unitów Podlaskich w Pratulinie, rok później przeniesiony do ołtarza bocznego. W jego miejsce zainstalowano imponującą figurę św. Anny Samotrzeciej. W dwóch bocznych częściach, na złoto-czerwonym tle symbolizującym męczeństwo, umieszczone zostały figury św. Piotra i św. Pawła – podobnie jak unici – filarów i męczenników za wiarę. Konsekracja kościoła odbyła się 10 października 2021 r. Mszy św. przewodniczył biskup Kazimierz Gurda. Było to wydarzenie wieńczące tygodniowe święte misje parafialne. W homilii, podkreślając rolę sztafety pokoleń biorącej udział w budowaniu parafialnej wspólnoty, biskup powiedział m.in.: Poprzednie pokolenie budowało tę świątynię. Obecne upiększa kościół, przekazując wiarę kolejnemu pokoleniu. Tego dnia ołtarz oraz ściany świątyni zostały namaszczone świętym krzyżmem. Dzieło budowy kościoła rozpoczęte przez parafian przed ćwierć wiekiem pod przewodnictwem ks. Henryka Domańskiego ukończyli parafianie ze swoim pasterzem ks. Henrykiem Ochem. Konsekracja kościoła pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim w 2021 r. stanowiła symboliczny koniec okresu jego budowy. Dla parafii Świętej Anny rozpoczyna się nowy etap istnienia, w który wspólnota kroczyć będzie pod przewodnictwem nowego pasterza. Z dniem 1 lipca 2024 r. biskup Kazimierz Gurda powołał na stanowisko proboszcza ks. kan. mgr lic. Edwarda Konarskiego, dotychczasowego proboszcza parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy, który w przeszłości posługiwał już w parafii Świętej Anny w charakterze wikariusza. Proboszcz-emeryt ks. Henryk Och pozostał w parafii jako rezydent.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama