Priorytetem dla miasta jest przyłączenie do systemu oczyszczalni ok. 300 oczekujących rodzin. -Budowa kanalizacji w Białej trwa bez naszej wiedzy i zgody. Ta miejscowość liczy 1350 mieszkańców. Sama modernizacja oczyszczalni to okres min. 5 lat
Czy wyobrażacie sobie Państwo sytuację, że do szamba, znajdującego się na waszej posesji, dołącza się - bez waszej zgody- sąsiad?
- takie porównanie zastosował burmistrz Jerzy Rębek, komentując sytuację na linii miasto - gmina Radzyń.
Przedstawiamy kalendarium zdarzeń
1/ 14 września br, pismo wójta do burmistrza:
2/ 30 września - odpowiedź burmistrza
3/ 4 października - pismo wójta do burmistrza
4/12 października 2021 - pismo burmistrza do wójta
5/ 28 października - pismo do wójta od burmistrza
6/ 8 listopada - pismo wójta do burmistrza
7/ 9 listopada - notatka służbowa z przeprowadzonej wizji lokalnej przez przedstawicieli miasta i PUK-u. To reakcja na sygnał od mieszkańca, że na miejskiej drodze na Zaródkach prac budowlanych.
Tego samego dnia, miasto wysyła pismo do gminy
Także 9 listopada miasto informuje wojewodę lubelskiego o nielegalnych pracach budowlanych
Wojewoda nie zajął stanowiska w tej sprawie. Wskazal na konieczność porozumienia między samorządami na drodze cywilno-prawnej.
8/ 19 listopada - miasto przesyła wójtowi podpisanie aneksu do umowy z 16 grudnia 2016 r.
Potwierdza ono wcześniejsze założenia odbioru ścieków z miejscowości Radowiec i Zabiele.
- Chcemy zabezpieczyć mieszkańców tych miejscowości - zaznaczył burmistrz.
Prezes PUK: mamy tylko 10% "zapasu"
Jarosław Ejsmont przedstawił dane techniczne, dotyczące możliwości odbioru ścieków przez miejską oczyszczalnię.
- Nasz zapas to jedynie 10% ( dodatkowych mocy przerobowych), to działanie na granicy dopuszczalności. Priorytetem jest zabezpieczenie interesów mieszkańców miasta.
17 czerwca br. prezez PUK wzywał wójta do zaprzestania inwestycji, po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu przez gminę przetargu na budowę kanalizacji w Białej.
2 lipca br. Ejsmont gości na sesji Rady Gminy, gdzie alarmuje o nieprawnych działaniach gminy (więcej pod poniższym linkiem)
- Sytuacja jest nadzwyczajna - podkreślił prezez PUK. - Inwestycja ruszyła pełną parą. Nie wiem, czy teraz nie robią czegoś po ciemku. Pan wójt podejmuje działania, mające na celu postawienie nas przed faktem dokonanym.
- Inne gminy sobie radzą - zauważył burmistrz.
Burmistrz: dziwi nas brak pytania właściciela o zgodę na włączenie
-Zabrakło dobrej woli - skomentowała radna Bożena Lecyk. - Czy nigdy wcześniej nie doszło do spotkania i dobrej woli? Czy wójt wyraził zgodę na partycypowanie w kosztach? Musimy pilnować swoich interesów i budżetu miasta.
Zwróciła uwagę na rozbudowę Zabiela i Radowca. - Dochodzą kolejne zrzuty ścieków, to dodatkowe obciążenie.
Apelowała o renegocjowanie umowy.
-Dowiedzieliśmy się o planach budowy kanalizacji Białej z mediów. To wszystko musi być robione po kolei. Mieszkańcy Zabiela i Radowca nie mają żadnych podstaw do obaw, liczbę przyjmowanych ściekow ściśle określa to aneks (został wysłany 19 listopada br.).
Ma to uniemożliwić zrzut ścieków z innych niż powyższych wsi.
Rębek: męczymy się z tym od miesięcy
-Nie ma zgdy na samowolę - podkreślił burmistrz. - Może będzie nowe otwarcie? Na dziś tego nie widzę. Nie damy rady ze względów technicznych przyjąć ścieków z calej miejscowości Biała.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.