Reklama

Reklama

Dąb przy I LO nosi imię Stefan na cześć Prymasa Tysiąclecia

Opublikowano: pt, 22 paź 2021 11:09
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 20 października na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim odbyła się uroczystość nadania dębowi imienia Stefan.

Reklama

- Wydarzenie to jest niecodzienne, ale już drugie w naszym liceum – mówiła na wstępie dyrektor I LO. – 16 października 2016 roku zgromadziliśmy nieopodal, kiedy to dąb posadzony w 1974 roku otrzymał imię Mieszko. Było to w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w piękną polską tradycję nadawania imion pomnikowym drzewom. Przykładem są dęby w Puszczy Białowieskiej, kilkanaście dębów nosi tam imiona królewskie. Jesteśmy dumni że na posesji naszej szkoły rośnie wiele drzew. Większość z nich zostało posadzonych przy ważnych wydarzeniach z życia szkoły. Dąb przed którym stoimy otrzyma imię Stefan. W tym roku Stefan Kardynał Wyszyński został beatyfikowany, a cały rok 2021 zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 listopada 2020 roku jest rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stefan to dodatkowo imię królewskie – mówiła Ewa Grodzka.

 

 W wydarzeniu uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Zastępcą Michałem Zającem, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, Wicewójt Gminy Radzyń Podlaski Anna Grochoła, Przewodniczący Rady Rodziców I LO Janusz Chmielarz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Leszek Gajuś, Dyrektor I LO w latach 1992-96 Anna Szkutnik, Wychowawca klasy 1c w roku szkolny 1995-96 Mirosława Wysokińska-Wołowik oraz absolwenci klasy 4c z rocznika 1999, a także inicjatorzy akcji: Dyrektor I LO Ewa Grodzka oraz jej Zastępca Mirosław Juszczyński. Wicedyrektor Mirosław Juszczyński odczytał uchwałę, a następnie Dyrektor Grodzka uroczyście nadała drzewu jego imię

 

Kolejnymi elementami wydarzenia było przecięcie zielonej szarfy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz odwiązanie biało-czerwonej wstęgi. Uroczystość zakończyła się podpisaniem protokołu nadania imienia dębowi przez zebranych gości oraz krótkimi przemowami. - Bardzo się cieszę, że przy naszej powiatowej szkole jest taki dąb. Gratuluję tego pomysłu i życzę młodzieży żebyście jak najwięcej wiedzy posiedli na temat Kardynała Wyszyńskiego, bo szereg jego cech jest godnych naśladowania. Życzę, byście też w dorosłym życiu byli tak niezmienni w swoich poglądach, byście trwali w zasadach, które wpajają wam nauczyciele i rodzice, bo dzięki temu wasze życie będzie dużo wartościowsze – zwrócił się do uczniów I LO Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

    iza

    nie no jakieś jaja !

  • miesiąc temu | ocena +4 / -3

    Stefan

    Ale władzy naszej odbija. Już nie mają co robić cwaniaki. Obrzydzenie mnie bierze jak patrzę.