Reklama

Reklama

Dowiedz się więcej o opiece wytchnieniowej

Opublikowano: wt, 7 wrz 2021 05:55
Autor:

Dowiedz się więcej o opiece wytchnieniowej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji, dotyczącej opieki wytchnieniowej zapraszamy na spotkanie w sobotę, 11 września o godz. 9.00 w siedzibie „Ósmego Koloru Tęczy”, na ul. Parkowej 2.

Reklama

Codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną to wielkie wyzwanie dla członków rodziny, opiekunów, którzy muszą podporządkować swój dzienny rozkład zajęć wykonywaniu czynności związanych z opieką i pomocą, co najczęściej oznacza życie w warunkach ciągłego obciążenia psychofizycznego. Wiele osób w takiej sytuacji rezygnuje z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie czy też inne potrzeby oraz całkowicie rezygnuje z indywidualnych aspiracji.

Program „Opieka wytchnieniowa” powstał właśnie po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Program ten ma służyć osobom zaangażowanym na co dzień w sprawowanie opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Ten wolny czas będą mogli przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy załatwienie jakichś codziennych spraw.

W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 100% kosztów realizacji usługi opieki wytchnieniowej.

 

Program będzie realizowany w dwóch formach:

1.świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:

-miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością

-ośrodku wsparcia

-innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu

2. świadczenia usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji /rehabilitacji/dietetyki

 

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej, nie ponosi odpłatności za tę usługę.

 

 

Usługi te wpłyną na:

-czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację;

-wzmocnienie osobistego potencjału oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki poprzez wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne

-podniesienie poziomu kompensacji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej poprzez naukę technik wspomagania, pielęgnacji, prowadzenia działań rehabilitacyjnych w warunkach domowych oraz objecie specjalistycznym poradnictwem w zakresie: psychologicznych i społecznych aspektów wsparcia osób niepełnosprawnych, zagadnień profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.