Reklama

Eko - energia w gminie Borki. Rusza wykonanie projektu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Eko - energia w gminie  Borki. Rusza wykonanie  projektu  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Wójt Radosław Sałata 1 października podpisał umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych z firmą Sungrant. Kwoty finansowe dla mieszkańców mają być o wiele mniejsze, niż oceniano przed przetargiem.nej.

Kwoty po przetargu przedstawiają się następująco: za instalację 3 kW kwota wkładu własnego wynosi 4 721 zł 11 gr, czyli dla mieszkańców którzy wpłacili pierwszą ratę trzeba będzie jeszcze dopłacić 1 281 zł 52 gr. Za instalację 4.2 kW kwota wkładu własnego wynosi 5 974 zł 60 gr, czyli dla mieszkańców którzy wpłacili pierwszą ratę trzeba będzie jeszcze dopłacić tylko 1 159 zł 18 grosz - tłumaczył na ostatniej sesji wójt.

 

W związku z tym, że część osób zrezygnowała w międzyczasie z udziału w tym projekcie, zwiększyła się kwota dofinansowania. Wzrosła z 51 na 68%.

 

Solary będzie instalowała firma Dajk

 

- Jeśli chodzi o solary, umowa zostanie podpisana z firmą Dajk. Za instalację 2 panelową wkład własny wyniesie 4 260 zł 56 gr, czyli dla mieszkańców którzy wpłacili pierwszą ratę trzeba będzie jeszcze dopłacić 1824 zł 19 gr. Za instalację 3 panelową mieszkaniec będzie musiał dopłacić jeszcze 2 335 zł i 92 gr, to również zostanie uregulowane aneksem do umowy. Wykonawcy mają termin 6 miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie przedmiotu zamówienia. w ramach projektu - tłumaczył wójt. Gmina jest w trakcie realizowania programu Eko Energia Wartość całego zadania wynosi 5 mln 284 tys.zł, a dofinansowanie UE - 2 mln 485 tys.zł.

 

Projket: 

Przedmiotem projektu jest zakup i instalacja solarnych systemów grzewczych centralnej wody użytkowej oraz ogniw fotowoltaicznych. Łączna ilość zamontowanych instalacji na obiektach prywatnych w Gminie Borki wyniesie 270 szt. Rodzaje poszczególnych instalacji: kolektory 2 panele (moc 3,4 kW) – 76 sztuk, solary 3 panele (moc 5,1 kW) – 19 sztuk, foto o mocy 3 kW – 92 sztuk (dla odbiorców prywatnych) oraz 4 szt montowanych na budynkach użyteczności publicznej, foto o mocy 4,2 kW – 72 sztuki (dla odbiorców prywatnych) oraz 7 szt. montowanych na budynkach użyteczności publicznej.

 

Dotychczasowe konwencjonalne źródła energii na potrzeby C.W.U. i źródła energii elektrycznej zostaną zastąpione darmową energią słoneczną. Realizacja celów szczegółowych wpłynie pośrednio na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu, poprawę warunków życia jego mieszkańców oraz bezpośrednio na poprawę stanu środowiska naturalnego.Grupą docelową będą mieszkańcy gminy Borki (użytkownicy prywatni), którzy wyrazili chęć przystąpienia do projektu wyrażoną w formie ankiety oraz deklaracji udziału. Jakość powietrza w gminie jest dobra; nie ma obowiązku opracowania programu ochrony powietrza. W POP dla strefy lubelskiej nie wskazano działań naprawczych ani krótkoterminowych dla gminy Borki, co oznacza że na jej terenie nie odnotowano przekroczenia poziomów substancji podlegających ocenie jakości powietrza. Projekt jest zgodny z kierunkowymi działaniami aktualnego Programu ochrony powietrza dla strefy lubelskiej jak i działaniami naprawczymi dotyczącymi ograniczenia niskiej emisji poprzez wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE w bilansie energetycznym indywidualnych gospodarstw domowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy