reklama
reklama

I Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny przejechał przez Nowiny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

I Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny przejechał przez Nowiny - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieI Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny ma na celu propagowanie historii regionu i miejsc pamięci z nim związanych oraz m.in. promocja jazdy na rowerze jako formy aktywności fizycznej. Uczestnikiem i honorowym patronem rajdu jest minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
reklama

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział 19 września w pierwszym rowerowym rajdzie „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny” wiodącym z Kocka do Adamowa. Trasa szlaku martyrologii przybliża pamięć o ofiarach II wojny światowej. Peleton rajdu przejechał przez Nowiny. W 1940 r. w tej miejscowości hitlerowcy spalili dwa gospodarstwa i rozstrzelali domowników. Zginęło 15 osób w tym kobiety i dzieci. Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek wraz z delegacją składającą się z uczniów z ZPO w Woli Osowińskiej, z-cy Wójta Ewy Mateusiak oraz Sołtysa Nowin Radosława Bącika ku pamięci tej tragedii złożyli wieńce oraz zapalili symboliczne znicze w miejscu tragedii. Współorganizatorem Rajdu jest Gmina Borki oraz GOKiS Borki.

 

reklama

Jak podaje kancelaria ministra :- Minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że w wydarzeniu bierze udział młodzież, dla której jest to nauka historii przez sport. Wszyscy muszą wiedzieć, a zwłaszcza młodzi, że bezpieczeństwo nie jest za darmo, kiedyś ginęli za to ludzie. 

 

Trasa rowerowa biegła przez miejscowości znane z okrutnych i bezwzględnych działań hitlerowskich organizacji – Selbstschutz i 101. Batalion Rezerwowy Policji, zwłaszcza w miesiącach : kwietniu  1940 r. oraz wrześniu 1942 r. , kiedy zgninęły tysiące niewinnych ofiar.

 

Na szlaku, w miejscach upamiętniających poległych w – Talczynie, Nowinach, Bronisławowie Dużym, Józefowie Dużym oraz Zakępiu zapalono znicze oraz przekazano najważniejsze informacje o historii odwiedzanych miejsc martyrologii.

reklama

 

W rajdzie uczestniczyło  150 osób,  głównie uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej oraz starsza młodzież. Organizatorem rajdu jest Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki. Wydarzenie ma mieć charakter cykliczny.

 

inf. GOKiS w Borkach

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama