Okazją do była promocja 3. tomu cyklu ,,Remanent 3. Piłkarski poker. Przed i po...” autorstwa urodzonego w Radzyniu Jerzego Chromika. To publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to „Spowiedź napastnika” z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport. Autor czterech książek: „On, Strejlau” (2018), „Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec” (2021), „Remanent 2. Kalendarze Kazimierza Górskiego” (2022) i „Remanent 3. Piłkarski poker. Przed i po...” (2022).
Podczas spotkania autorskiego burmistrz Jerzy Rębek ogłosił, że słynny radzynianin zostanie zaproszony wkrótce na uroczystość wręczenia mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.
,, Polska piłka - coś pomiędzy fryzjetrstwem a frajerstwem "
Ale wczesniej była mowa o piłce i jej drugim dnie. Janusz Zaorski odpowiadając na pytanie, czy tworząc ten film, spodziewał się, ze film będzie kultowy, odpowiedział:- Zdecydowanie nie. – Początki nie były łatwe. Kiedy film wszedł na ekrany w marcu 1989 r. , Polacy zaczęli się uczyć kapitalizmu, nie wiedzieli z czym to się je, kina zaczynały padać, znaleźli się właściciele kamienic, rożnych obiektów, film zszedł na daleki plan. Ludzie przestali chodzić do kina. Dopiero afera fryzjerska zrobiła coś takiego, że piłka stała się tematem pierwszych stron dla mediów i to w sensacyjnej otoczce. Nagle zaczęto cytować dialogi z ,,Piłkarskiego pokera” powołując się na te cytaty, jak na fakty. Do teraz, kiedy otrzymuję pytanie: - Panie Januszu, a kiedy pan nakręci ,,Piłkarski poker2” mówię – kiedy ten pierwszy przestanie być aktualny. Sumował: - - Jeśli z zasad sportu ,,fair play”, haseł olimpijskich Pierre de Coubertin”a , że udział w zawodach jest ważniejszy niż zwycięstwo śmieją się macherzy. Jeśli twierdzą, że wszystko i wszystkich można kupić i świat takim się stanie, to po co żyć ?
Z prawem jazdy Kazimierza Górskiego
Barwnie o kulisach polskiej piłki opowiadał słynny komentator sportowy, dziennikarz, publicysta Stefan Szczepłek, który nie krył rozczarowania ostatnim mundialem, selekconerem i drużyną. Za to nosi ze sobą jak reliwkie prawo jazdy Kazimierza Górskiego, ,,który nigdy w życiu nie prowadził samochodu".
Więcej o wydarzeniu we wtorkowym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.