reklama
reklama

Kolejne żydowskie macewy odkryte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejne żydowskie macewy odkryte - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieKilkadziesiąt żydowskich macew, ukrytych pod asfaltem, znaleziono wczoraj na dziedzińcu dawnej komendy Milicji Obywatelskiej, a wcześniej katowni Gestapo/ UB w Radzyniu
reklama

Przypomnijmy:

W okresie okupacji Niemcy utwardzili dziedziniec byłego Gestapo płytami nagrobnymi z żydowskiego cmentarza.

Instytut Bronisława Szlubowskiego  w połowie lipca 2019 r. poinformował, że na terenie byłej niemieckiej placówki Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa (Gestapo) w Radzyniu Podlaskim, którą w 1944 roku przejął komunistyczny Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, ujawniono nagrobki z żydowskiego cmentarza.

W latach 1940-1943 okupant dokonał szeregu prac budowlano-remontowych w obiektach przy ulicy Warszawskiej 5A, które miały zamienić to miejsce w warowną i wygodną w użytkowaniu placówkę Gestapo. Powstał wówczas m.in. stojący do dziś garaż, używany obecnie przez służby miejskie, z widoczną w szczycie datą „1943”.

reklama

W celu utwardzenia dziedzińca wyłożono go nagrobkami z żydowskiego cmentarza, co było powszechną praktyką stosowaną przez Niemców na terenie całego Generalnego Gubernatorstwa, i – jak zauważa dr Alicja Gontarek z Zakładu Badań Etnicznych UMCS, ekspertka Instytutu – „proceder ten wpisywał się z nazistowski plan zmierzający do eksterminacji ludności żydowskiej i zniszczenia wszelkich przejawów jej dorobku kulturalnego”.

Zrządzeniem losu, wczoraj w Radzyniu przebywał Paweł Sygowski, naukowiec prowadzący badania nad wielokulturowością dawnej Polski, który słyszał o odkryciu macew w Radzyniu 2019 r. Podczas prac przy usuwaniu asafaltu z podwórza  odkryto kolejne macewy. 

reklama

Powrócą na kirkut?

Od grudnia 2021 r. członkowie Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego pracują na radzyńskim kirkucie. Usuwają zakrzaczenia, wygrabiają śmieci i odchwaszczają wybrukowane chodniki. - Po zakończeniu pierwszego etapu prac będzie można wrócić do rozmowy z panem burmistrzem na temat ponownego umieszczenia na cmentarzu odnalezionych przy dawnym budynku policji macew – informował w marcu Tadeusz Pietras, historyk, były dyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim i członek RTR.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama