Żywo interesował się historią naszego regionu, która w okresie Kampanii Wrześniowej przeplatała się z dziejami jego rodziny i rodzinnej miejscowości Bełcząc . Był pasjonatem historii Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie", inicjatorem upamiętnienia historycznej przeprawy wojsk gen. Franciszka Kleeberga przez rzekę Tyśmienicę. Dzięki jego staraniom doszło do wzniesienia Kamienia upamiętniającego to wydarzenie. Umieszczono go w miejscu, w którym jego dziadek - Stanisław Sawicki - obsługiwał przeprawę promową i wraz z okoliczną ludnością pomagał saperom przy budowie mostu. Na prośbę śp. Bogusława, w 70. rocznicę tego wydarzenia, został namalowany obraz "Przeprawa wojsk SGO «Polesie» gen. Franciszka Kleeberga przez Tyśmienicę w Bełczącu we wrześniu 1939", autorstwa Stanisława Jana Miszczuka. Obraz można podziwiać w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.
Jedną z jego ostatnich inicjatyw, której nie zdążył już zrealizować, było umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku Szkoły Podstawowej w Czemiernikach. Chciał w ten sposób utrwalić pamięć o ważnym wydarzeniu, jakim było tam spotkanie generałów Franciszka Kleeberga z Zygmuntem Podhorskim 30 września 1939 r., ok. godz. 23. Tej nocy, na prawy brzeg Tyśmienicy przeprawiło się około 5 tysięcy ułanów z Dywizji Kawalerii "Zaza" gen. Podhorskiego, która w Czemiernikach weszła w skład SGO "Polesie" gen. Kleeberga i następnie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską stoczyła ostatnią bitwę w Wojnie Obronnej 1939 roku.
( więcej w jutrzejszym wydaniu Wspólnoty Radzyńskiej)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.