reklama
reklama

Radzyń Podlaski strefą wolną od anty - LGBT

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radzyń Podlaski strefą wolną od anty - LGBT - Zdjęcie główne

- Myślę, że nikt, kto inicjował uchwalenie Samorządowej Karty Praw Rodzin, nie spodziewał się, że ostatecznie przysporzy ona tak wielu problemów, a nie przyniesie realnie żadnych korzyści. I my dziś mierzymy się z tematem, którego sami nie wywoływaliśmy - mówił na sesji burmistrz Jakub Jakubowski. Na fot. wraz z Anną Anną Szymkowiak, prezeską Fundacji Akceptacja i Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieSamorząd miasta Radzyń Podlaski był ostatnim na Lubelszczyźnie, który nie uchylił podejmowanej na zasadzie ogólnokrajowego trendu w roku 2019 uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Władza krajowa zdominowana wówczas przez polityków partii Prawo i Sprawiedliwość propagowała podejmowanie tej uchwały. Jak się okazało, ten akt Unia Europejska oceniła jako dyskryminujący mniejszości seksualne. Karą za podjęcie ,, dyskryminujących" uchwał, w konsekwencji za brak ich uchylenia, było odcięcie od środków unijnych. W przypadku Radzynia przepadło 8 mln zł. Najpierw na projekt dedykowany seniorom, a w marcu tego roku szansa na remont zabytkowej Oranżerii w Radzyniu za 7 mln zł. Mimo że projekt złożony wówczas przez burmistrza Jerzego Rębka miał być ,, pewniakiem”, pieniądze przez marszałka nie zostały przyznane z powodu nie - uchylenia uchwały.
reklama

- Bardzo chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy Radzynia czuli się w swoim miasteczku bezpiecznie, by czuli się wolni, niezależnie od tego, że ktoś może się od nich różnić – mówił nowy burmistrz Jakub Jakubowski na sesji rady miasta 27 maja, kiedy rada uchyliła ordoiurisową uchwałę anty-LGBT. 13 radnych było za, dwóch radnych (z PiS) było przeciw uchyleniu. To głosowanie jest szansą na odzyskanie strumienia pieniędzy z UE i o to burmistrz Jakubowski zamierza się starać.

 

Na sesji pojawiła się Anna Szymkowiak z Poznania, osoba trans płciowa, prezes Fundacji Akceptacja i Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii,  monitorująca przyznawanie środków i pilnująca tego, by wnioskodawcy przestrzegali obligatoryjnej zasady niedyskryminacji. Zabrała głos jako reprezentantka Koalicji Equality Watch.

reklama

 

- Samorządowa Karta Praw Rodzin narzucała pewien światopogląd, jeden wzór rodziny, jest bardzo podobna w założeniu do uchwał "Stop LGBT". Dlatego Unia Europejska uznała je za dyskryminujące i w ramach nowej perspektywy unijnej, zarówno Zasady Horyzontalne, jak i Karta Praw Podstawowych nakłada obowiązek zarówno na Komitety Monitorujące, jak i na urzędy marszałkowskie, że muszą pilnować tych zasad. A właśnie posiadanie takiej Samorządowej Karty jest nieprzestrzeganiem tych unijnych wartości – tłumaczyła. Przyznała, że jest ratowniczką, jeździ w karetce w Poznaniu, jest transkobietą i w rodzinnym Poznaniu również były spore perypetie z uchylaniem takiej uchwały.

 

– Gdy podpisałam się pod negatywną opinią na temat SKPR spotkał mnie duży hejt. Tymczasem, Unia Europejska uznaje kartę jako dyskryminującą i komitety monitorujące przyznawanie środków muszą pilnować tych zasad (...).  - Jestem m.in. prezeską Fundacji Akceptacja. I w ramach moich działań skupiam się na tym, aby pokazywać nas - osoby inne. Nie tylko LGBT, ale też osoby z doświadczeniem uchodźczym, z niepełnosprawnościami, w kryzysie psychicznym. Chcę pokazywać nas przez pryzmat tego, co robimy, a nie tego, kim jesteśmy. I myślę, że jak w ten sposób będziemy podchodzić do różnorodności, to będzie się nam po prostu lepiej żyło – przekonywała.

reklama

 

Jakub Jakubowski wręczył Annie Szymkowiak album o walorach Radzynia Podlaskiego wydany jeszcze za poprzednika i odczytał cytat o pragnieniu, by w miasteczku wszyscy czuli się dobrze. - Chcielibyśmy, aby nasze miasto było miastem kolorowym i otwartym, w którym mieszkańcy sami stanowią o tym, jacy chcą być. Niezależnie od tego, że mogą być w mniejszości. Bardzo chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy Radzynia czuli się w swoim miasteczku bezpiecznie, by czuli się wolni, niezależnie od tego, że ktoś może się od nich różnić. Różnijmy się, ale bądźmy razem - podkreślił.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama