Reklama

Radzyń stał się miastem akademickim. Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w roli gospodarza wystąpił JM rektor Akademii Bialskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek, JM Rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski odsłonili dzisiaj, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, w dzień historyczny, tablicę upamiętniającą rozpoczęcie kształcenia w filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Radzyń Podlaski stał się miastem akademickim.

Na pierwszym roku, na kierunku pielęgniarstwo mamy 39 studentów, na kierunku ratownictwo medyczne – 11.

 

Od nowego roku akademickiego 20022/2023 swoją filię na bazie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu p[podlaskim otwiera Akademia Bialska Nauk Stosowanych. Obie placówki oświatowe noszą imię Jana Pawła II i ta więź, wspólnego Patrona, największego z Polaków, ma stanowić solidną opokę współpracy pomiędzy uczelnią a szkołą i samorządem radzyńskim. Taką deklarację w imieniu samorządu złożył starosta Szczepan Niebrzegowski, który dziękował całej radzie powiatu radzyńskiemu za jednomyślne poparcie wniosku o powstaniu filli. Składał podziękowanie radzie jak i dr Grażynie Dzida, dyrektor ZSP za wiele miesięcy prac i przygotowań bazy pod uczelnię akademicką. – Podejrzewam, że w momencie podejmowanie decyzji akredytacyjnych nad powstaniem uczelni wiele osób nie spało, ale zrobimy teraz wszystko, żeby władze akademii mogły być dumne i spokojne. Zrobimy wszystko, by akademia u nas rozwijała się zgodnie z powiedzeniem : Gość w dom, Bóg w dom.

 

- Radzyń Podlaski jest miejscem, w którym była pisana Konstytucja 3 maja. To stolica polskiego konstytucjonalizmu. I do tej stolicy polskiego konstytucjonalizmu zawitała akademickość. Od jesieni 2022 roku Radzyń Podlaski stał się miastem akademickim – ogłosił minister oświaty Przemysław Czarnek. Podkreślił :- Otwarcie kierunku pielęgniarskiego i ratownictwa medycznego tu w Radzyniu Podlaskim jest tak szczególnie ważne. I to nie tylko dla Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego czy Podlasia, ale dla całej Polski. Otwieranie nowych kierunków medycznych jest konieczne i leży w żywotnym interesie państwa polskiego. Polskość od początku istnienia jest związana z chrześcijaństwem. Wszyscy, którzy walczą z polskością robią to dziś otwarcie m.in. prześladując Kościół i opluwając autorytety. Jeśli naród odetnie się od autorytetów to jak podciąć gałąź, na której się siedzi.

 

Rektor Akademii Bialskiej Jerzy Nitychoruk przypomniał, że w ostatnim rankingu prestiżowego rankingu PERPEKTYWY uczelnia znalazła się w swojej kategorii po raz 5 najlepsza, a od 10 lat nie schodzi z podium. Ma prawo do doktoryzowania, przeprowadzania habilitacji, szczyci się wysokim poziomem dydaktyki. Ostatnie miesiąca dla uczelni to czas otwierania nie tylko nowych akademików dla studentów ale też czterech nowych kierunków kształcenia: położnictwa i architektury krajobrazu w Białej Podlaskiej i dwóch nowych kierunków w Radzyniu Podlaskim: pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. W tym roku akademickim kształci się na uczelni 10 700 studentów, w tym ponad sto studentów z Ukrainy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy