Fascynacja Roberta Mazurka historią dawnego aresztu rozpoczęła się pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to przypadkowo natknął się na krótką notatkę w gazecie opisującą tajemnicze inskrypcje znajdujące się w piwnicach budynku przy ul. Warszawskiej 5A. To wydarzenie zapoczątkowało jego długotrwałą pasję do odkrywania mrocznej historii tego miejsca. Dzięki determinacji i wsparciu wielu osób, w tym burmistrza Jerzego Rębka, udało się przeprowadzić szereg działań mających na celu zabezpieczenie i upamiętnienie budynku dawnego aresztu. Wśród nich były m.in. remonty, zmiana kłamliwej tablicy, powstanie muralu patriotycznego, organizacja Dni Żołnierzy Wyklętych oraz współpraca z instytucjami takimi jak Instytut Pamięci Narodowej.
Celem tych działań było utworzenie placówki muzealnej w dawnym areszcie, co udało się osiągnąć 1 marca 2022 roku. „Radzyńska Golgota” składa się z dwóch części. Pierwsza to kronika działań i inicjatyw zrealizowanych wokół dawnego aresztu w latach 2014-2024, druga zaś to indeks inskrypcji z fotografiami, które znajdują się w piwnicach budynku. Publikacja jest również interaktywna - zawiera 37 filmów. Robert Mazurek podkreśla, że jego pasja do odkrywania historii dawnego aresztu jest wynikiem głębokiego przekonania o znaczeniu pamięci historycznej. Jest przekonany, że dzięki takim inicjatywom możemy lepiej zrozumieć naszą historię, uczyć się na błędach przeszłości i budować lepszą przyszłość. „Radzyńska Golgota” to ważne narzędzie edukacyjne i upamiętniające tragiczne wydarzenia z przeszłości.
Jest to publikacja, która przyczynia się do zachowania pamięci o mrocznych czasach i przypomina o konieczności refleksji nad historią w celu budowania lepszej przyszłości. Książkę poleca m.in. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda. Wydanie książki możliwe było dzięki finansowemu wsparciu: Miasta Radzyń Podlaski, Firmy Surwin, Nadleśnictwa Radzyń Podlaski oraz Banku Spółdzielczego w Radzyniu Podlaskim. Zainteresowanych książką prosimy o kontakt pod adresem e-mail: radzyn@op.pl
Red.
Robert Mazurek urodził się w 1980 roku w Radzyniu Podlaskim. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Białej (1995), I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim (1999), Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej (2004) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (2011). W latach 2004-2018 pracował jako nauczyciel w I LO w Radzyniu Podlaskim. Następnie, w latach 2018-2024, pełnił funkcję dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Był radnym Rady Miasta Radzyń Podlaski (2010-2018) oraz jest radnym Rady Powiatu Radzyńskiego (od 2018 roku). Jest założycielem Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik” i organizatorem wydarzeń takich jak „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”, „Radzyńskie Wędrówki Literackie” oraz „Radzyńskie Podróże Teatralne”. Ponadto jest pomysłodawcą utworzenia Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim oraz Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Jest także twórcą portalu internetowego „Kocham Radzyń Podlaski”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.