Szanowni Państwo, wierni rodacy, drodzy mieszkańcy Radzynia!
Nasza historia to opowieść o walce, odwadze i niezłomności. Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński. Każdy miał własną wizję Polski, ale łącząca ich determinacja i gotowość do poświęceń powinny pozostać dla nas wzorem. Dzisiejsza Polska wolna i suwerenna jest testamentem ich miłości do ojczyzny, która potrafiła pokonać wszelkie podziały. Współczesność stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Świat zmienia się w tempie, które wymaga od nas gotowości, by nie tylko bronić, ale i rozumieć swoją tożsamość. Rytm życia mojej rodziny, podobnie jak i waszych rodzin, był niegdyś jak niewzruszony fundament. Przekazywane wartości nie zmieniały się przez pokolenia.
Jednak w ostatnich dekadach zmiany postępują w takim stopniu, że rodzą trudności w zrozumieniu się między dziećmi a ich rodzicami. Istotą świata naszych dzieci bywa często przetrwanie w Fortnite, pokonanie mobów w Minecraft, czy ilość polubień na Insta. Bywa, że nasz świat, świat realny, ich przeraża. W drugą stronę jest podobnie. Coraz wyraźniej widać więc potrzebę budowania mostów. Mostów między tym, co tradycyjne, a nowoczesnością, która przyspiesza. Te różnice często rodzą konflikt, nie mniej intensywny niż konflikt pomiędzy osobami o różnych światopoglądach, czy poglądach politycznych. Szwajcarski psycholog Carl Gustav Jung powiedział kiedyś, że najbardziej intensywne konflikty, jeśli zostaną rozwiązane, pozostawiają po sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, który nie jest łatwy do zakłócenia. Te intensywne konflikty i ich żar są potrzebne do osiągnięcia wartościowych i trwałych rezultatów.
W tych słowach jest coś głębokiego, bo prawdziwa siła rodzi się z wyzwań i z doświadczenia, które niesie ze sobą niełatwe rozwiązania. Dziś potrzeba nam tej siły, aby przekształcić konflikty w spokój, a nie pokój w bezpieczeństwo. Współczesność przynosi nie tylko dynamiczne zmiany cywilizacyjne i technologiczne, ale także wyzwania, które wymagają naszej jedności i odporności. Zmiany klimatyczne, demograficzne, społeczne, migracje. Bezpieczeństwo naszej ojczyzny zależy od naszej współpracy i przygotowania na trudne czasy.
W obliczu tych wyzwań jedność i wzajemne wsparcie nabierają kluczowego znaczenia. Niepodległość to nie dar, który można przyjąć na zawsze, lecz odpowiedzialność, którą musimy razem podtrzymywać i rozwijać. Dlatego dziś, w ten szczególny dzień, apeluję do Was wszystkich. Uczcijmy przeszłość, ale i pomyślmy o przyszłości. Przekazujmy młodemu pokoleniu patriotyzm i szacunek dla historii, aby Polska zawsze była silnym i zjednoczonym narodem. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jaką przyszłość zbudujemy dla naszych następnych pokoleń. Zaakceptujmy, że będą to pokolenia zgoła odmienne od nas. Dajmy im naszą siłę. To od nich zależeć będzie, ile naszych wartości poniosą dalej.
Niech nasze wspólne działania prowadzą nas do jutra, w którym nasza ojczyzna będzie gotowa na każde wyzwanie. Dziękuję dziś także za to, że przy tej okazji w sposób symboliczny pomagamy Polakom poszkodowanym niegroźniowej powodzi. Bardzo dziękuję Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi za wsparcie w tym zakresie. Chwała bohaterom. Niech żyje wolna i niezależna Polska! Niech żyją mieszkańcy Radynia!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.