Początek lipca jest czasem szczególnej refleksji nad historią polskiego narodu. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniający Polaków zamordowanych podczas tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w 1943 roku. Natomiast 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony na cześć mieszkańców polskich wsi, którzy w czasie wojny i okupacji ponieśli ogromną ofiarę za wierność Ojczyźnie.
W tym szczególnym okresie hołd poległym oddał Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Zarządem Powiatu Radzyńskiego: Aliną Kryjak, Tomaszem Stephanem i Lucjanem Kotwicą, Radnym Powiatowym Tadeuszem Sławeckim oraz przedstawicielami Gminy Borki na czele z Wójtem Marcinem Czyżakiem. Obecni byli także dyrektorzy lokalnych szkół wraz z uczniami, w tym Beata Polkowska-Żurawska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, oraz Agnieszka Zając, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej.
Monument upamiętniający ofiarę mieszkańców wsi znajduje się przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej i przypomina o trudnych latach okupacji niemieckiej. Mieszkańcy wsi, podobnie jak inni mieszkańcy powiatu radzyńskiego, doświadczali wówczas licznych represji – rewizji, kontroli, aresztowań oraz wywózek na roboty przymusowe. W okolicznych lasach działały oddziały Batalionów Chłopskich, które były główną siłą konspiracyjną na tym terenie, a miejscowa ludność narażona była na surowe kary za każdą formę pomocy partyzantom.
Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski podkreślił, jak ważna jest pamięć o poległych za Ojczyznę. Zwrócił uwagę, że na terenie powiatu znajduje się wiele miejsc męczeństwa narodowego i mogił bohaterów, o których należy pamiętać. Wyraził także wdzięczność młodzieży za obecność mimo wakacji, wskazując, że znajomość historii pozwoli lepiej rozumieć teraźniejszość i odpowiedzialnie budować przyszłość.
Delegacja powiatu udała się następnie pod pomnik płk. Zdzisława Krasnodębskiego, znajdujący się przy Zespole Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, aby oddać hołd wybitnemu dowódcy w rocznicę jego urodzin przypadającą 10 lipca. Pułkownik pilot Zdzisław Krasnodęsbki urodził się w 1904 roku w Woli Osowińskiej, był pilotem Wojska Polskiego oraz pierwszym dowódcą legendarnego Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki podczas Bitwy o Anglię.
Obchody stały się okazją do uczczenia pamięci mieszkańców wsi, którzy w najtrudniejszych czasach zachowali godność, odwagę i wierność wartościom. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest symbolem ich niezłomności i przypomina o tragicznych losach wielu polskich miejscowości podczas okupacji. Cała inicjatywa wyraża pamięć, szacunek i wdzięczność za ofiarę mieszkańców Woli Osowińskiej oraz całej polskiej wsi, a także hołd dla bohaterstwa płk. pilota Zdzisława Krasnodębskiego, którego życie pozostaje chlubą powiatu radzyńskiego i całej Ojczyzny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.