Reklama

Reklama

Stworzą kompleksową ofertę lokalnej branży gastronomicznej

Opublikowano: 6 marca 2021 06:00
Autor: Jakub Hapka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie - Branża gastronomiczna uiściła opłatę koncesyjną za sprzedaż alkoholu do końca 2020 roku, nie mogąc jednak, wobec zakazu, sprzedawać tych produktów. Gmina ma prawo do zawieszenia takich opłat i powinno to być jej powinnością - argumentowali autorzy petycji, Jakub Jakubowski i Bożena Lecyk. Ich nowa inicjatywą jest wydrukowanie 3 tys. ulotek ze zbiorczą ofertą zamówienia posiłków od lokalnych restauratorów.

Reklama

Przed świętami do radzyńskiego magistratu wpłynęła petycja Jakuba Jakubowskiego, Bożeny Lecyk oraz Iwony Niebrzegowskiej-Kuchni w sprawie wprowadzenia szeregu ulg dla prowadzących w Radzyniu działalność gastronomiczną. Pismo podpisało 7 właścicieli lokalnych restauracji.

 Ludzie parający się tą profesją od lat stanowią ważny element składowy lokalnego życia gospodarczego, odprowadzający podatki w gminie i utrzymujący wielu pracowników. Ich upadek (...) spowoduje szereg negatywnych konsekwencji na rynku pracy i w lokalnym budżecie

- uzasadniali wnioskodawcy.

 

Propozycje ulg

Wyliczali ulgi, na które powinno przystać miasto:

-obniżenie czynszu w lokalach znajdujących się w zasobach miasta; 

-prolongata terminów spłaty zobowiązań; 

-bezpłatne wykorzystanie nośników informacyjnych w obiektach miejskich i środkach transportu; 

-obniżenie lub umorzenie podatku lokalowego (w przypadku właścicieli zamkniętych przedsiębiorstw); 

-rezygnacja z opłat koncesyjnych za sprzedaż alkoholu

Miasto gra na czas?

-19 stycznia otrzymaliśmy odpowiedź, że będzie rozpatrzona w ustawowym czasie - czyli w ciągu 3, a nawet 6 miesięcy. Czyli gra na czas. - informuje w nagranym filmiku jeden z wnioskodawców petycji, Jakub Jakubowski. Powołuje się także na ustawę prawną, która weszła w życie w marcu 2020 r. Chodzi o ustawę z 2 marca ub. r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i artykuł 31 zzca:

Rada Gminy, może, w drodze uchwały, zwolnić z opłaty koncesyjnej za sprzedaż alkoholu lub przedłużyć termin na jej wniesienie. W przypadku zwolnienia z opłaty może przyznać zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazową opłatę.

 

- Liczymy, że odstąpienie od  pobieraniza tzw. " opłaty kapslowej", chociaż uszczupli nas wspólny budżet, będzie gestem solidarności całej lokalnej społeczności - wyraża nadzieję radny powiatowy, argumentując:

- Z "kapslowego" finansowane są inicjatywy klulturalne, konkursy, zajęcia rekreacyjne - czyli rzeczy, które i tak w dobie pandemii nie moga się odbywać.

Podaje przykłady - pożądanej dla przedsiębiorców decyzji - burmistrza Lubartowa, Chełma, Łukowa czy Lublina

 

-Zbierzemy ofertę restauratorów, dowożących jedzenie - wyjaśnia iwona Niebrzegowska-Kuchnia. - Nakładem własnym oraz przy udziale sponsorów przygotują 3 tys. ulotek, promujących ofertę posiłków na dowóz.

W nagranym filmiku proszą ludzi dobrej woli o rozniesienie ulotek po swojej okolicy. Autorzy petycji proszą zainteresowanych  proszą o kontakt.

- Pokażmy siłę lokalnej społeczności - zachęca współautorka inicjatywy radna Bożena Lecyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.