Na spotkanie promocyjne przybyli proboszczowie dwóch radzyńskich parafii: ks. kan. Krzysztof Pawelec - proboszcz parafii Świętej Trójcy oraz ks. kan. Jarosław Sutryk - kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz współtwórcy albumu – osoby, które z własnych czy instytucjonalnych archiwów przekazały zdjęcia. Przybyłych powitał Robert Mazurek – dyrektor ROK, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, inicjator wydawnictwa. Burmistrz wyraził przybyłym wdzięczność za przybycie na spotkanie i udostępnienie swych zasobów, otwartość i zaangażowanie, bez których nie powstało by zarówno to dzieło, jak i szereg innych przedsięwzięć.
- Hol Urzędu Miasta to miejsce dostępne, przychodzi tu wiele osób z miasta i okolicznych miejscowości, wystawa daje im możliwość obejrzenia fotografii, które na pewno budzą nostalgię, wzruszenie. - Włodarz Radzynia wyraził przekonanie, że choć to miejsce jest dobre na ekspozycje, to w nieodległej przyszłości będą na takie inicjatywy udostępnione sale w Pałacu Potockich. - Nasz zabytek to dobro wspólne, w którym będziemy się spotykać na różnych imprezach kulturalnych, które ożywiają życie społeczne. - Szczególne słowa wdzięczności skierował do Roberta Mazurka, który jest motorem napędowym wielu działań, przy ścisłej współpracy z mieszkańcami Radzynia i ziemi radzyńskiej. Życzę, by tempo działań się nie zmniejszało.
- Cieszę się, że album powstał. W ten sposób zachowana i udostępniona została ważna część historii miasta. Chodzi nie tylko o wygląd budynku, ale także życie parafii – udział parafian w ważnych uroczystościach, posługujących tu kapłanów. Wydawnictwo wpisuje się w historię miasta, zachęca do głębszego poznawania dziejów - mówił proboszcz najstarszej radzyńskiej parafii. W związku z planami odtworzenia witraży w kościele Świętej Trójcy ks. Krzysztof Pawelec zaapelował też do mieszkańców, którzy mają wiedzę na temat witraży w kościele, szczególne ich wyglądu, aby przekazali takie informacje do parafii. Ks. Jarosław Sutryk podkreślił, że pamięć o przeszłości to forma dbałości o przyszłość.
- Album zachęca do wchodzenia w przeszłość, na której buduje się przyszłość – powiedział proboszcz parafii MBNP. Piotr Hapka, który udostępnił fotografie z zasobów Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, podkreślił, że zbieranie materiałów i ich badanie trwało od roku 80., przy udziale społeczności Radzynia. Wszyscy, którzy ofiarowali zdjęcia, otrzymali podziękowania i albumy. Album wydało Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, działające przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Album zawiera przeszło 100 zdjęć przedstawiających kościół na przestrzeni XX wieku. Na okładce wydawnictwa znalazło się zdjęcie przedstawiające ulicę Ostrowiecką w Radzyniu z widokiem na kościół Świętej Trójcy (lata 30. XX wieku), którego autorem jest Józef Karłowicz.
Pozostałe fotografie zaprezentowane w albumie pochodzą m.in. z archiwów: Marka Badykuły, Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej, Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, Pawła Boski, Civitas Radzinensis, Janusza Fijewskiego, Richarda Hamanna, Barbary Hermanowicz, Instytutu Sztuki Państwowej Akademii Nauk, Anny Jaworskiej z domu Matuszewskiej, Józefa Karłowicza, Leszka Kura, Roberta Mazurka, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Jacka Oniszczuka, Ryszarda Opolskiego, Marii Orębskiej, Tadeusza Orkisiewicza, Zofii Paskudzkiej, Mirosława Piaski, Zbigniewa Przyborowskiego, Radzyńskiego Ośrodka Kultury, Sanktuarium MBNP w Radzyniu, Marka Stecia, Andrzeja Szabrańskiego, Mariana Szwalbe, Adama Trochimiuka, Jerzego Wołowika, Barbary Wójcik, Andrzeja Wysokińskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu. Wstęp do albumu napisał Robert Mazurek, dyrektor ROK a zarazem prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”. Autorem projektu okładki i składu wydawnictwa jest Karol Niewęgłowski. Album powstał przy wsparciu Miasta Radzyń Podlaski oraz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Zainteresowanych albumem zapraszamy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.