Reklama

Reklama

W niedzielę, od 11.00 uroczystość patriotyczno-religijna na uroczysku Baran

Opublikowano: czw, 10 cze 2021 06:30
Autor:

W niedzielę, od 11.00 uroczystość patriotyczno-religijna na uroczysku Baran  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca pomordowanych i pochowanych na uroczysku Baran. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 czerwca 2021 roku i jest organizowana przez Komitet Społeczny we współpracy z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Reklama

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zaś do Zarządu Honorowego Komitetu zaproszenie przyjęli: Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych – Pan Jacek Sasin, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – Pani Zofia Romaszewska oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Pan Marcin Romanowski.

 

Uroczysko Baran jest miejscem tragicznych wydarzeń z lat 1944 – 45 na Południowym Podlasiu. Po przejściu frontu w lipcu 1944 roku w Kąkolewnicy rozkwaterował się sztab marszałka Rokossowskiego. Zaczynały swój zbrodniczy proceder formacje NKWD, a przy nich tzw. Informacja Wojskowa LWP. Wysiedlono wówczas całą Kąkolewnicę Północną, Południową i częściowo Wschodnią. Ludzi wyrzucano z chałup iście po bandycku i z sowiecką brutalnością, obojętnością i chamstwem. We wsi rozkwaterowało się wojsko. Wszystkie piwnice, spichrze i różne komórki natomiast zamieniono na „turmy”, które zaczęły wkrótce trzeszczeć w szwach od aresztantów, których zwożono zewsząd. Ludzi wyciągano z domów, wyłapywano masowo po drogach, na jarmarkach, sprzed kościołów, jak w niedalekim od Kąkolewnicy Trzebieszowie, gdzie aresztowano po mszy ponad trzydziestu mężczyzn, przeważnie młodych. Tutaj także osadzono grupę oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego pojmanych koło Mordów pod Siedlcami za dezercję. Wyłapywano błąkających się żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, z brygad wileńskich, batalionów nowogródzkich, poleskich i lwowskich. Przywożono żołnierzy z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, rozbrojonej pod Skrobowem koło Lubartowa. Wszyscy ci, co przeszli przez piekło kąkolewskich piwnic, sądzeni byli w miejscowej szkole przez sąd polowy NKWD i Informacji Wojskowej. Po śledztwie wszystkich podsądnych czekał wspólny, ponury los. Jedni zapełnili lochy Zamku Lubelskiego, inni wywiezieni zostali do Związku Sowieckiego, jeszcze innych spotkał los ten najtragiczniejszy – zostali pod darniną Uroczyska Baran na zawsze.

 

Komitet po raz kolejny realizuje zamysł upamiętniania najtragiczniejszego piętna na historii Południowego Podlasia, jakie wycisnęły lata 1944 – 1945.

 

Rangę Uroczystości oraz rangę ofiar żołnierzy polskich formacji niepodległościowych i lokalnej ludności cywilnej pochowanych na Uroczysku Baran podkreśla partycypacja w Uroczystości ze strony władz samorządowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Starostwa Powiatu Radzyńskiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.