reklama

W urzędzie miasta od 23 grudnia - wystawa w 35. rocznicę śmierci Mieczysława Stagrowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W urzędzie miasta od 23 grudnia - wystawa w 35. rocznicę śmierci Mieczysława Stagrowskiego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie 23 grudnia, na parterze Urzędu Miasta w Radzyniu (ul. Warszawska 32), odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Mieczysław Stagrowski – nauczyciel, przyjaciel, człowiek wielki duchem”. Jej organizatorem jest Radzyński Ośrodek Kultury, we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół I LO w Radzyniu Podlaskim. Początek o godz. 16.00.
reklama

- Wystawa została przygotowana z okazji 35. rocznicy śmierci Mieczysława Stagrowskiego. W ten sposób chcieliśmy przypomnieć wszystkim sylwetkę tego pedagoga, harcerza i turysty – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Patronatem wydarzenie objęli: Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

 

 

Mieczysław Stagrowski urodził się w 1909 r. w Wielączy k. Zamościa. W 1928 r. złożył egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Zamościu. W latach 1928-33 studiował na wydziale Nauk Humanistycznych KUL, gdzie uzyskał dyplom magistra filozofii w zakresie filologii klasycznej. Pracę pedagogiczną Mieczysława Stagrowskiego przerwało aresztowanie przez Niemców 9 XI 1939 r. i osadzenie w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przebywał tam do 9 III 1940 r. Po zwolnieniu wyjechał do Zwierzyńca, gdzie do 30 V 1941 r. prowadził nie bacząc na konsekwencje – tajne nauczanie. Następnie wraz z małżonką Aleksandrą przyjechał do Radzynia Podlaskiego, z którym się już nigdy nie rozstał. W obawie przed aresztowaniem zatrudnił się jako dozorca drogowy i pracował w tym charakterze do 1944 r., dając jednocześnie tajne lekcje. W 1944 r. przystąpił wraz z innymi do odbudowy szkolnictwa w Radzyniu. W czasie długiej pracy zawodowej Mieczysław Stagrowski niezwykle umiejętnie łączył obowiązki nauczyciela z pracą społeczną w harcerstwie. I dlatego większość jego wychowanków pamięta Go nie jako nauczyciela a druha. Szczep Harcerski „Węzeł” przy LO uchodził za najlepszy w byłym dużym województwie lubelskim. Dopełnieniem zainteresowań druha Stagrowskiego była turystyka i krajoznawstwo. Kiedy w 1972 r. przeszedł dosyć nieoczekiwanie na emeryturę, nie przerwał swojej aktywności. W marcu 1972 r. wraz z grupą społecznych działaczy założył Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, którego przez wiele lat był wiceprezesem a następnie prezesem Honorowym. Potrafił skupić wokół siebie liczne grono nauczycieli krajoznawców i młodzieży. Mieczysław Stagrowski zmarł 23 grudnia 1986 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama