Reklama

Reklama

W zaciszu zabytkowego parku w Białce odbył się pierwszy Family Picnic szkół Montessori

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Od południa do późnego popołudnia 12 czerwca na kilku hektarowej przestrzeni parkowo -ogrodowej Pałacyku w Białce Montessori Farm School zorganizowało dla rodzin WMF ( Warsaw Montessori Family) i dla radzyńskich gości Piknik Integracyjny

Reklama

- Moją od dawna pasją i życiem jest Montessori, które w połączeniu z zamiłowaniem do życia w bliskości i naturą daje mi spokój i poczucie bezpieczeństwa – mówi o sobie Małgorzata Tarnowska, od niedawna właścicielka pałacyku w Białce, który już zamienił się w Montessori Farm School. Placówkę edukacyjną realizującą projekt edukacyjny, który zakłada powrót do źródeł, do pracy organicznej, u podstaw, do bliskości z naturą.

Dlaczego Farm School?

 - Dr Maria Montessori uczyła, że okres dojrzewania to czas intensywnych przygotowań do dorosłego życia i jako taki wymaga, by młodzież miała możliwość samodzielnego funkcjonowania w społeczności, gdzie żyjąc i pracując razem, nabywałaby kompetencji na całe życie. Montessori Farm School przygotowuje młodzież do podjęcia obowiązków podobnych do tych, które są udziałem dorosłych, co bez wątpienia zaowocuje zbudowaniem w młodych ludziach solidnych fundamentów i podstaw do wejścia w dorosłość. Montessori Farm School stanowi rozszerzenie modelu edukacji Montessori i to na najwyższym światowym poziomie. Czerpiemy bowiem wzorce z najlepszego ośrodka Montessori na świecie, tj. w Hershey Montessori School w USA, gdzie w 2016 roku ukończyłam studia Orientation to Adolescence Studies - tłumaczy. 

Montessori Farm School – Folwark Białka to nowe ,,dziecko" sieci placówek edukacyjnych.  W otulinie zabytkowego parku, w środku którego znajduje się zabytkowy obiekt z bazą noclegową, jeszcze w tym roku powstanie gospodarstwo z ogrodem, pasieką i hodowlą zwierząt. Obiekt wraz z otaczającym terenem będzie przeznaczony na całoroczne wyjazdy dla dzieci na wieś, zielone szkoły, wycieczki edukacyjne, projekty dydaktyczne itp.

Zalety Farmy : 

Jak podkreślają założyciele, prowadząc własne gospodarstwo młodzi ludzie uczą si m.in.:  zrównoważonego rozwoju poprzez poznawanie, doświadczenie i pracę na roli we wszystkich porach roku (obejmującą sadzenie, sianie, uprawę, żniwa) pracę w ogrodzie oraz w pasiece, samodzielnej pracy w gospodarstwie, prowadzenia domu, współtworzenia otoczenia i przestrzeni, w której uczniowie przebywają i mieszkają, hodowli i opieki nad zwierzętami (krowy, kozy, króliki, kury i inne), prowadzenia i zarządzania mikroprzedsiębiorstwem (projekt mikroekonomiczny dotyczy młodzieży w wieku od 12 do 18 lat), zasad przedsiębiorczości, planowania i zarządzania budżetem (matematyka i ekonomia w praktyce), dokonywania zakupów zgodnych z potrzebami i budżetem, gotowania i przygotowywania posiłków, produkcji żywności ekologicznej i przetworów pod marką Montessori Farm School Folwark Białka (m.in. produkcji serów, wędzenia itp.), pracy w stolarni i wyrabiania przedmiotów użytku codziennego, które uczniowie będą mogli sprzedać, pracy w warsztacie, gdzie nauczą się drobnych napraw i konserwacji , mieszkania i wspólnej pracy, dzielenia się obowiązkami, budowania samodyscypliny i odpowiedzialności, zakładania i uprawy ogrodów, budowania systemów uzdatniania wody, hodowli i łowienia ryb, prowadzenia pasieki.

Family Picnic na bliskim Podlasiu

 Piknik   to była to doskonała okazja do spotkania się po długich miesiącach izolacji i pokazania nowego miejsca przeznaczonego dla dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli Montesori. - Jesteśmy przekonani, że nowy projekt Montessori Farm School nie tylko wzbogaci i poszerzy ofertę edukacyjną dla naszych uczniów, ale także pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Będzie to dla nich z całą pewnością niezapomniana przygoda, a doświadczenia i wiedza tu zdobyte zapiszą się na zawsze w ich pamięci, przygotowując do wkroczenia w dorosłe życie – zapowiadali piknik organizatorzy W sobotę, 12 czerwca na pierwszy  Family Picnic zostały zaproszone wszystkie rodziny WMF wraz z dziadkami i bliskimi , gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody była okazja ku temu by się odprężyć, zrealksować i   wspólnie spędzić czas. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w wielu interesujących zajęciach. Na ten wielki dzień zaplanowano wiele atrakcji dla dużych i małych: Warsztaty z artystami ludowymi (zdobnictwo ludowe, rękodzieło),Warsztaty garncarskie ,Warsztaty wikliniarskie i plecionkarskie, Warsztaty tkackie, Rzeźba i plener malarski Regionalne Kulinaria (bliny królewskie i pieczenie ciasteczek), Pieczenie sękacza i warsztaty serowarskie,  Lody dla ochłody, Zwierzaki duże i małe, Pływanie pontonem po stawie ,Gry i zabawy sportowe  oraz cieszenie się sobą przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy