Jego przygoda, jak sam wspominał, zaczęła się w Radzyniu w 2009 r., gdy jako małe dziecko zobaczył rekonstrukcję walk o Radzyń Podlaski „Radzyń 1920 – Cisi Bohaterowie” a w niej prawdziwych żołnierzy i głośne odgłosy walki. Marzenie o uczestniczeniu w rekonstrukcjach spotęgowało się podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, gdy na ulicy spotkał rekonstruktora w stroju żołnierza Księstwa Warszawskiego i zaczął z nim rozmowę.
Strój ten wydał mu się na tyle ciekawy i niezwykle elegancki, że już wówczas podjął decyzję, że jeżeli już ma być rekonstruktorem to chce nosić taki mundur
- Od tej pory Mateusz gruntownie przygotowywał się do roli rekonstruktora w wybranej przez siebie wąskiej dziedzinie historii, czytał dużo książek, uczestniczył w warsztatach i samodzielnie gromadził elementy munduru oraz wyposażenia wojskowego. Dzisiaj ów przypadkowo spotkany człowiek w mundurze grenadiera wojsk Księstwa Warszawskiego jest jego bardzo dobrym kolegą i obaj należą do 12 Pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego - opowiadają o pasji ucznia nauczycielki historii Agnieszka Gątarczyk i Teresa Filipiuk.
12 Pułk Piechoty Xsięstwa Warszawskiego
Pułk ten został powołany do służby dzięki zaakceptowanemu przez Napoleona projektowi gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w listopadzie 1806 roku w wielkopolskim Kościanie. Odznaczył się chwalebnym szlakiem bojowym. Nie zabrakło go w szturmie Tczewa, oblężeniu Gdańska, w bitwie pod Frydlandem, Górą Kalwarią oraz Smoleńskiem, Borodino i Berezyną w 1812 r. Kres istnienia pułku nastąpił w pamiętnej Bitwie Narodów – w październiku 1813 r. pod Lipskiem, gdzie ostatnie kompanie żołnierzy podążyły za swym wodzem ks. Józefem Poniatowskim.
Pasja rekonstruktora
Mateusz w lutym tego roku, zgromadził wszystkie niezbędne elementy umundurowania i wyposażenia, uczestniczył w pierwszej w swojej karierze rekonstrukcji. W trakcie pokazowej lekcji dla swopich kolegów i koleżanek uczniowie mogli nie tylko posłuchać Mateusza i zobaczyć jego umundurowanie, ale również zadać mu pytania oraz przymierzyć mundur, dotknąć wyposażenia. - Prezentacja kolegi wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie dla jego zainteresowań i poświęcenia z jakim realizuje swoje marzenia. Lekcja ta, poprowadzona z dużym sukcesem przez Mateusza Guza, wpisuje się w projekt „Pasjonaci z ZSP” realizowany przez naszą szkołę. W dniach 17-18 czerwca 2022 r. Mateusz przeżył wielką przygodę na polach Waterloo uczestnicząc w rekonstrukcji ostatniej bitwy Napoleona. Gratulujemy Mateuszowi jego pasji i liczymy na takie wyjątkowe lekcje historii w jego wykonaniu w przyszłym roku szkolnym - podkreślają nauczycielki historii.
Młoda iskra
- Zorganizowałem pokaz rekonstrukcji w swojej szkole, aby udowodnić iż historia nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie, może przykuć uwagę ludzi. To daje możliwość na otwarcie zupełnie nowej dziedziny zainteresowań w naszym powiecie - mówi z nadzieją. Podkreśla:- Brakuje mi zaangażowania naszego miasta w rozpowszechnianie i popularyzację lokalnej, jak i ogólnej historii naszego państwa. Brak prac archeologicznych, mała ilość imprez poświęconych historii, brak zainteresowania od strony polityków.
Cel : stworzenie "Radzyńskiego Klubu Historycznego"
Jego celem jest stworzenie "Radzyńskiego Klubu Historycznego", gdzie ludzie jemu podobni będą poszukiwać informacji na temat lokalnych historii, dziejów, zajmą się organizacją pokazów historycznych, pikników, czy też zapraszać grupy rekonstrukcyjne, aby mogły opowiadać o dziejach jak, pokazywać sprzęt zrekonstruowany z tamtych lat. Mateusz już utworzył konto na Facebooku o nazwie klubu. - Niestety, władze miasta oraz ROK-u, jak widać nie interesują się moją inicjatywą ponieważ już od roku próbuję w jakikolwiek sposób coś u nich zorganizować ,jednakże pozostaję bez odezwy czy też wsparcia od ich strony. Mimo to, przeszkody nie pogrzebały mojego zapału i nadal choć jestem na razie sam z paroma przyjaciółmi, będę organizował występy w szkołach, na imprezach integracyjnych, czy po prostu na mieście. Jeżeli chcielibyście więcej takich występów śmiało można do mnie pisać w tej sprawie z propozycjami i zaproszeniami - zachęca innych do podzielenia jego pasji.
Mateusz Guz, 18 - latek, uczeń ZSP, młody pasjonat historii Od ponad roku należę do stowarzyszenia "12 Pułk Piechoty Xięstwa Warszawskiego" zajmujący się odwzorowywaniem sylwetki żołnierzy z czasów Wojen Napoleońskich, którego jestem rekonstruktorem (grupę naszą można znaleźć na Facebooku oraz na Youtubie pod tą samą nazwą). Historią interesuję się od 4 klasy szkoły podstawowej, a zajawki i zamiłowanie do rekonstrukcji zdobyłem jeszcze wcześniej. Pamiętam jak za dzieciaka widziałem wspaniałą potyczkę wojsk polsko-bolszewickich przy pałacu Potockich w 2009 roku. Osobiście odwzorowuję sylwetkę grenadiera 12ppXW czyli wyborowej jednostki w pułku charakteryzująca się bermycą (wysokie, włochate czapki z futra niedźwiedziego), wysokością żołnierzy jak i ich siłą. Regularnie jeżdżę na wszelakie imprezy, pikniki historycznę oraz inscenizacje wielkich bitew z mojego okresu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.