reklama
reklama

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wstrzymał roboty ziemne na pałacowym dziedzińcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojewódzki  Urząd Ochrony Zabytków wstrzymał roboty ziemne na pałacowym dziedzińcu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieBadania archeologiczne na terenie Pałacu Potockich są prowadzone na podstawie decyzji wydanych przez LWKZ na badania archeologiczne w formie nadzoru nad pracami inwestycyjnymi oraz badania archeologiczne wykopaliskowe. W dniu 28.09.2021r, przeprowadzono spotkanie z władzami miasta, wykonawcami robót oraz kierownikiem badań archeologicznych, w wyniku których min. ustalono konieczność wstrzymania robót ziemnych związanych z budową podziemnej infrastruktury na terenie zespołu pałacowego i zastąpienie nadzoru badaniami ratowniczymi wykopaliskowymi, w miejscach stwierdzonych odkryć, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - informuje nas Paweł Zieniuk z delegatury w Białej Podlaskiej.
reklama

Zabytki archeologiczne są zabezpieczane przez prowadzącego badania archeologa, do czasu przekazania ich po zakończeniu, wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Co odkryto podczas prac?

Na stan obecny, z wiedzy WUOZ D/Biała Podlaska pozyskanej min. w wyniku przeprowadzonych oględzin dnia 28.09.2021r, wynika iż największa ilość zabytków masowych (głównie fragmenty ceramiki naczyniowej oraz fragmenty kafli) wystąpiła w wykopie ziemnym po wschodniej stronie wschodniego skrzydła pałacowego, w sąsiedztwie odkrytego reliktu muru ceglanego na zaprawie wapiennej osadzonego na głębokości poniżej 3m. (przeznaczony do dalszych badań).

W części południowej dziedzińca natrafiono w wykopie na fragmenty murów biegnących na osi północ-południe (przeznaczone do dalszych badań), w części północnej dziedzińca natrafiono na fragment muru biegnącego na osi wschód – zachód (przeznaczony do dalszych badań), po północnej stronie korpusu głównego pałacu natrafiono na konstrukcję muru (w części zachodniej) oraz na murowany najprawdopodobniej tunel (w części środkowej), w sąsiedztwie którego wystąpiła głęboka warstwa rumoszu ceglanego.

reklama

 

Czy "wykopaliska" obejrzymy w Radzyniu?

WUOZ D/Biała Podlaska zwraca uwagę na fakt istnienia w Białej Podlaskiej, Muzeum Południowego Podlasia, posiadającego dział archeologiczny z kadrą naukową, w związku z tym przygotowanego do przechowywania zabytków archeologicznych. W przypadku powstania placówki o charakterze muzealnym na terenie Radzynia Podlaskiego, spełniającej wymogi przechowywania zabytków w tym archeologicznych, zabytki z badań na terenie Pałacu Potockich, mogą zostać przekazane w depozyt takiej placówce - podsumowuje Zieniuk.

 

Otrzymujemy sygnały do mieszkańców i czytelników o znaleziskach, pozostawionych bez opieki na pałacowym dziedzińcu. Skan terenu ma nastąpić dopiero teraz, cztery miesiące po rozpoczęciu prac.

reklama

 

Poniżej komentarz regionalisty, prowadzącego fb profil "Civitas radzinensis":

Przed tak ważną i cenną inwestycją, jaką jest niewątpliwie rewitalizacja pałacu Potockich, ale również rewitalizacja Rynku winny być przeprowadzone badania archeologiczne, a w przypadku pałacu również architektoniczne. Powtórzmy to jeszcze raz: mamy do czynienia nie tylko z obiektem i miejscem datowanym na XVIII wiek, ale znacznie wcześniejszym, średniowiecznym. Wkrótce się przekonamy, czy deklarowane spóźnione wykopaliska ratownicze będą prowadzone z należytą dokładnością i sumiennością. Liczymy również na poważne zbadanie architektoniczne wnętrza pałacu w celu określenia chronologii powstawania poszczególnych " fabryk" począwszy od Kazanowskich, ale również oczekujemy, że podjęty zostanie wysiłek odszukania i odsłonięcia części polichromii, które były ozdobą wnętrz.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama