Mszę Świętą w intencji motocyklistów odprawił ks. Artur Zbański, który w słowie wstępnym mówił, że pogoda jeszcze będzie sprzyjać motocyklowym przejażdżkom, ale jest to niewątpliwie odpowiedni czas, aby podziękować Panu Bogu za opiekę. Kolejnym, ważnym punktem tego dnia była promocja długo oczekiwanej książki Piotra Szkurłatowicza pt. „Zapomniany Radzyń. Motocykle, motocykliści i nie tylko…”, która odbyła się na łączce przed Pałacem Potockich. Jej autor przytacza w niej bogate wspomnienia m.in. Stanisławy Popławskiej, Zygmunta Siepki, Jana Szabrańskiego oraz Czesława Małaszuka, dla których motocykl nie był tylko pasją, był wolnością i inspiracją do podróżowania. To właśnie dzięki nim było możliwe pozyskanie wielu zdjęć i pamiątek, świadczących o udziale w zlotach czy rajdach motocyklowych, organizowanych przez kluby motocyklowe w innych miastach. Swoją cegiełkę dołożyli także inni mieszkańcy Radzynia, którzy udostępnili zdjęcia i podzielili się wspomnieniami o swoich najbliższych jeżdżących na motocyklach. Szczęścia i wzruszenia nie kryli bohaterowie publikacji oraz jej autor, którzy po oficjalnej prezentacji i wręczeniu stosownych podziękowań, podpisywali książkę i zbierali gratulacje.
Wisienką na torcie był koncert zaprzyjaźnionego zespołu z Parczewa KARAWANZKIWI oraz zespołu NIE ODMAWIAM, składającego się w 99% z członków radzyńskiego klubu motocyklowego. Książka ukazała się dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu: Wydawcy oraz Prezesa Radzyńskiego Stowarzyszenia Podróżnik Roberta Mazurka, Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jakuba Jakubowskiego oraz Wójta Gminy Radzyń Podlaski Daniela Grochowskiego. Swój skromny finansowy wkład mieli także członkowie klubu AIKI BIKER oraz mieszkańcy miasta i okolic. Książkę można nabyć w postaci cegiełki (30 zł) w księgarni EDUCO, mieszczącej się na Placu Wolności 11. Dochód z jej rozprowadzenia, będzie przeznaczony na cele charytatywne.
Od Autora o książce „Zapomniany Radzyń. Motocykle, motocykliści i nie tylko” to opracowanie, które próbuje odtworzyć historię radzyńskich motocyklistów oraz wyprawę młodzieży licealnej do Watykanu. Dzieje te są mało znane a nawet zapomniane. Dzisiaj wielu z nas nie pamięta jak wyglądał „Junak”, WFM-ka czy WSK-a. Nie pamięta zlotów motocyklowych w Maryninie czy spotkań motocyklistów z mieszkańcami na dziedzińcu pałacowym. W opracowaniu wykorzystałem informacje dostępne na stronach internetowych oraz wspomnienia tych, którzy tworzyli historię radzyńskich motocyklistów. Kieruję do nich słowa wdzięczności za udzieloną pomoc. Dzięki nim było możliwe pozyskanie wielu zdjęć i pamiątek świadczących o udziale w zlotach czy rajdach motocyklowych organizowanych przez kluby motocyklowe w in- nych miastach. Szczególnie chciałbym podziękować Waldemarowi Kopańskiemu i Jackowi Patkowskiemu – inicjatorom napisania tej książki. Podziękowania kieruję też do Karola Niewęgłowskiego, który zredagował publikację. Dziękuję za wszystkie wspomnienia, które wykorzystałem w pisaniu historii radzyńskich motocyklistów oraz wyprawy rowerowej młodzieży radzyńskiego liceum do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Dziękuję pozostałym osobom, pomagającym mi w żmudnej, ale bardzo interesującej pracy nad powstaniem opracowania historii radzyńskich motocyklistów. Pisząc te słowa zdaje sobie sprawę, że to opracowanie nie wyczerpuje tematu. Jest próbą spojrzenia, czym był w ich życiu motocykl i przygody z nim związane. Jest też kolejnym krokiem do poznania mało znanej, a ciekawej historii miasta Radzyń Podlaski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.