reklama

Zaproszenie na promocję książki Teresy Pływacz pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”

Opublikowano:
Autor:

Zaproszenie na promocję książki Teresy Pływacz pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskie Gminne Centrum Kultury w Wohyniu, Radzyński Ośrodek Kultury oraz działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na promocję książki Teresy Pływacz pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”. Odbędzie się ona 5 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 w Domu Ludowym w Lisiowólce. Wstęp wolny.
reklama

Teresa Pływacz urodziła się w 1950 roku w wielopokoleniowej rodzinie Semeniuków osiadłej w Lisiowólce. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowana historią regionu, z zamiłowaniem zajmuje się badaniem dziejów powiatu radzyńskiego. Jest autorką książki „Lisiowólka w starej fotografii” (2020), która dzięki walorom historycznym spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców i wielu osób niezwiązanych z tym miejscem. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, to jej kolejna książka o historii tej miejscowości. Opisuje w niej dawne zwyczaje i obrzędy. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć.

 

 

 

Od Autorki:   Dawne zwyczaje i obrzędy w Lisiowólce opisałam korzystając z informacji uzyskanych podczas rozmów przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami tej miejscowości, pamiętającymi rzeczywistość dawnego chłopskiego życia. We wspomnieniach dotyczących dawnych czasów były też opowieści, które w rodzinach moich rozmówców były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Usłyszałam niezwykłe, niemal baśniowe opisy zwyczajów i obrzędów, które były celebrowane przez naszych przodków. Dotyczyły przede wszystkim zabaw w trakcie Karnawału, Sobótki czy zachowań w dniu zwanym Zaduszkami. Opisane w moim opracowaniu zwyczaje, obrzędy i wierzenia, w znacznej części związane są ze świętami katolickimi. Najwięcej tych, które przetrwały do dziś, dotyczy Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz Święta Matki Boskiej Gromnicznej, a także Bożego Ciała. Oprócz wspomnień i przekazów ustnych korzystałam także z opracowań z dziedziny etnografii, opisujących obyczaje i tradycje świąteczne w Polsce, szczególnie w celu poznania genezy niektórych zjawisk i uzupełnienia wiedzy pozyskanej od najstarszych mieszkańców Lisiowólki. Na zakończenie chciałabym podziękować wszystkim, którzy okazując zainteresowanie i życzliwość, pomagali i wspierali mnie w napisaniu tej książki. Dziękuję mojej rodzinie, a szczególnie babciom: Annie Semeniuk i Feliksie Kaliszuk za przekazanie cennych informacji dotyczących tradycji ludowych i obyczajów moich przodków oraz dawnych mieszkańców Lisiowólki. Wdzięczna jestem także zmarłym niedawno osobom: Jadwidze Golec, Marii Grabowiec, Genowefie Koczkodaj i Genowefie Musiejuk, które bardzo wiele opowiedziały mi o dawnych zwyczajach oraz obrzędach w Lisiowólce. Teresa Pływacz

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama