reklama
reklama

Zarzuty Inspektora Ochrony Środowiska wobec gospodarowania odpadami zielonymi przez miasto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zarzuty Inspektora Ochrony Środowiska wobec gospodarowania odpadami zielonymi przez miasto - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje radzyńskieDotarliśmy do pokontrolnego raportu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, skierowanego do posłanki Joanny Muchy. Pismo dotyczy zgodności działań miasta (odbiór odpadów zielonych i kompostowanie ich we własnym zakresie) z uchwałą o utrzymaniu porządku i czystości. Wskazuje na trzy poważne uchybienia magistratu.
reklama

W dniach 18-25 stycznia 2022 r. WIOŚ przeprowadził kontrolę w radzyńskim magistracie. Był to efekt pisma Muchy ws. odbioru, składowania i przetwarzania odpadów zielonych przy ul. Budowlanych. Kontrola potwierdziła odbieranie od mieszkańców Radzynia odpadów zielonych, poddawanie ich kompostowaniu oraz przekazywanie ich osobom fizycznym.

Wytworzony kompost przekazywany był osobom prywatnym - rolnikom do nawożenia gruntów.

18 stycznia br.  kontrolerzy dokonali oględzin działki na ul. Budowlanych, gdzie miasto kompostuje odebrane od mieszkańców odpady zielone.

WIOŚ: bez ewidencji i zgody na odzysk

W piśmie czytamy o zaniedbaniach miasta: nie prowadzenia ewidencji odbieranych odpadów (ilości określane były szacunkowo na podstawie kursów odbierającego je samochodu). Od czerwca do listopada ub. r. miało być to ok. 713 ton. Co więcej, działalność magistratu prowadzona była bez wymaganego przepisami ustawy o odpadach zezwolenia na przetwarzanie (odzysk) odpadów zielonych oraz bez wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce śmieciami w zakresie ich transportu.

reklama

Działania poza regulaminem

Kontrolujący zwrócili uwagę na kolejne uchybienie: obowiązujący w mieście regulamin utrzymania czystości i porządku nie przewidywał odrębnego gromadzenia części bioodpadów w zielonych workach i kompostowania ich poza posesją, na której zostały wytworzone (temu służyły rozdysponowywanie wśród radzyniaków 500 termokompostowników).

Do czego zobowiązano burmistrza?

1. Dostosowanie zapisów w regulaminie utrzymania czystości i porządku do stanu rzeczywistego (do końca marca br.)

2. Wprowadzenie w uchwale, dotyczącej odbioru śmieci, rzeczywistych ograniczeń ilości odpadów, odbieranych od mieszkańców (do końca marca br.)

reklama

3. Złożenia wniosku do Marszałka Woj. Lubelskiego o wpis do bazy danych w zakresie transportu odpadów (do końca lutego br).

4. Wystąpienia z wnioskiem o zgodę na odzysk odpadów zielonych( do 28 lutego 2022 r.).

5. Prowadzenie ewidencji odpadów

6. Zaprzestanie gospodarowania odpadami zielonymi odbieranymi od mieszkańców.

 

Burmistrz ws. podjętych działań i realizacji pokontrolnych wniosków ma pisemnie odnieść się do 7 kwietnia br.

 

Więcej w najbliższym, papierowym wydaniu "Wspólnoty Radzyńskiej"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama