reklama

Bo przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Bo przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu skończył 40 lat.

Robicie państwo bardzo dużo wspaniałych rzeczy. Mam wrażenie, że wasz ośrodek bardzo przypomina rodzinę, dzięki temu, że jest atmosfera wzajemnej bliskości, jakiegoś zrozumienia, empatycznego wchodzenia w świat dzieci, atmosfera zgody

- mówił podczas wyjątkowego jubileuszu, Tomasz Sękowski, syn patronki szkoły.

Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się cześć życia – mówiła wzruszona Małgorzata Popek, dyrektor placówki, otwierając uroczystość.

Jubileusz zgromadził szereg osób związanych z powstaniem i codzienną działalnością szkoły specjalnej, w której ,,siłą są codzienne, małe sukcesy", które dzieci niepełnosprawne stawiają na nogi, często dosłownie, i dają szansę na pełnoprawne życie w społeczeństwie. Wydarzeniem upamiętniającym święto szkoły było odsłonięcie tablicy upamiętniającej patrona szkoły Zofię Sękowską, która patronuje placówce już od 10 lat.

Z historii szkoły

W roku 1976 w niewielkiej miejscowości Stoczek obok Czemiernik (woj.lubelskie) powstał Specjalny Zakład Wychowawczy. Naukę w klasach I-III szkoły podstawowej podjęło 53 wychowanków przybyłych z różnych stron województwa. Po upływie czterech lat Zakład przeniesiony został do pobliskich Czemiernik, do pałacu Firleja, w którym mieścił się wówczas Państwowy Dom Dziecka. Piękny renesansowy pałac wymagał kapitalnego remontu. Należało przystosować obiekt i stworzyć warunki mieszkalne dla dzieci upośledzonych umysłowo. Brakowało również pomieszczeń dydaktycznych, co stanowiło spore utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu placówki; uczniowie zmuszeni byli uczęszczać na zajęcia do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Czemiernikach do czasu zorganizowania pawilonu dydaktycznego. Z upływem lat oferta edukacyjna placówki została poszerzona o kolejne klasy szkoły podstawowej, a w roku 1981 otrzymał on nazwę Państwowy Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Czemiernikach i zajmował się dziećmi upośledzonymi umysłowo w stopniu lekkim oraz wychowankami Domu Dziecka. Od lipca 1982 po dzień dzisiejszy- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W roku 2001 zabytkowy pałac wrócił w posiadanie spadkobierców i w związku z tym placówka została przeniesiona do Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie). Nowa baza lokalowa oraz korzystna lokalizacja pozwoliły na utworzenie gimnazjum specjalnego. W chwili obecnej nauczaniem objętych jest ponad 120 uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym uczęszczających do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wychowankowie spoza Radzynia Podlaskiego mieszkają w internacie.Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i jej rodziców w 2005 roku utworzono Szkołę Zawodową (nauczane zawody: kucharz małej gastronomii, ogrodnik) dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy (upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym).W roku szkolnym 2006/2007 Ośrodek Szkolno- Wychowawczy obchodził jubileusz XXX-lecia istnienia. Była to odpowiednia chwila do nadania imienia prof. Zofii Sękowskiej (31 października 2006r.).Od września 2010 r. w struktury Ośrodka weszło Przedszkole Specjalne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE