- Tematyka konferencji dla niektórych może wydawać się nietrafiona. Handel kojarzy się z niewolnictwem. Czy to nie zjawisko historyczne i bardzo odległe? Nic bardziej mylnego. Niewolnictwo przyjęło nowe oblicze i obecnie nazywane jest handlem ludźmi i dotyczy nas wszystkich. Zjawisko to dzieje się w Polsce, jak i za granicami naszego kraju - mówiła na wstępie konferencji Grażyna Dzida dyrektor ZSP. Zaproszeni prelegenci mówili o tym jakie skutki może przynieść brak ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z zakamuflowanymi grupami przestępczymi, które do swych celów używają takich wytrychów jak chociażby szukanie ofiary na "miłość".
Sędzia Marek Manowiec z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zajmujący się od roku 2015 organizacją szkoleń skierowanych do pracowników wymiaru sprawiedliwości, zastrzegł, że nie jest to konferencja mająca na celu kogoś przestraszyć, ale uświadomić skalę zagrożeń i mechanizmy uruchamiane przez grupy przestępcze, których ofiarą padają: jeńcy wojenni, młode kobiety, dzieci,mężczyźni. Sprzedawani do prac fizycznych w upadlających warunkach, żebractwa, zmuszani do praktyk seksualnych, wykorzystywani jako dawcy organów. Sędzia podał cenę niewolnika. - Możemy za niewielkie pieniądze nabyć człowieka. to zależy od regionu świata. Możemy go nabyć nawet za 10 dolarów, wysokość 1 obiadu - podawał zatrważające liczby. Najniższe ceny osiągają jeńcy Państwa Islamskiego. Tam kobieta dojrzała kosztuje 50 tys. dinarów ( 40 dolarów amerykańskich). Nie sięgając tak daleko, znane są ceny Europejek. Ukrainka kosztuje 500 dolarów, Polka - 1 do 4 tys. euro. Biznes handlu ludźmi to trzeci po handlu narkotykowym i bronią, najbardziej dochodowy biznes świata. - Bądźcie czujni - ostrzegał młodzież, przed którą plany wakacyjnych prac, często za granicą.
Na konferencji głos zabrali: Joanna Garnier – wiceprezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, Adam Pęśko – radca z wydziału ds. handlu ludźmi z Komendy Głównej Policji, Marek Rejniak – wydział kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Waldemar Dziedzic z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Paweł Wronka – zastępca oddziałowego koordynatora ds. zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w nadbużańskim oddziale Straży Granicznej. Na wydarzenie stawili się również: przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, wicestarosta Jan Gil, koordynator Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Niewolników Renata Rojek, zastępca naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim Sylwester Ciok oraz oficerowie prasowi KPP w Radzyniu: Piotr Mucha i Piotr Woszczak.