Władze gminy wymieniają wielorakie, także bezpłatne sposoby pozbywania się niepotrzebnych odpadów:
Od lipca 2013 r. funkcjonuje realizowany przez gminy system odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W ramach opłat, które każdy ponosi na rzecz gminy, możliwe jest oddawanie, bez limitów ilościowych, wszystkich podstawowych rodzajów odpadów komunalnych, wytwarzanych w gospodarstwie domowym (surowce wtórne, zmieszane odpady, popiół z palenisk domowych, bio odpady).
Dodatkowo dwa razy w roku (wiosna, jesień) organizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych, czyli wszelkich niepotrzebnych i zużytych mebli, wykładzin, drzwi, okien, opon samochodowych itp. oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Ponadto w każdy piątek od godziny 8:00 do 10:00 i od 15:00 do 17:00 funkcjonuje w Komarówce Podlaskiej Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który BEZPŁATNIE przyjmuje wszelkie odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady w postaci gruzu budowlanego i odpadów poremontowych, odpady papy, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, opakowania po środkach ochrony roślin, chemikaliach czy farbach, oleje przepracowane i wiele innych odpadów.
Od kilku lat realizowany jest także program usuwania azbestu, gdzie gmina pokrywa w całości koszty transportu i utylizacji azbestu.
Przykre, że pomimo takiego wachlarzu możliwości właściwego, prawidłowego i zgodnego z obowiązującym prawem zagospodarowania powstałych odpadów komunalnych zdarzają się właściciele nieruchomości, którzy nadal przyczyniają się do zaśmiecania i zanieczyszczania środowiska. Nie wynika to bynajmniej z niewiedzy czy braku informacji lub nieodpowiedniej edukacji. Wieloletnie nawyki w pozbywaniu się odpadów “jak bądź” czy “gdzie bądź” i brak minimalnych chęci do wysiłku, aby to co zostało wytworzone zagospodarować tak, jak powinno to zostać wykonane powodują, że stan środowiska zamiast się polepszać jest nadal sukcesywnie pogarszany - czytamy na stronie gminnej.