reklama

Pałac może być Pomnikiem Historii?

Opublikowano:
Autor:

Pałac może być Pomnikiem Historii? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura27 października przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa wizytowali radzyński pałac. Celem odwiedzin była ocena wartości historycznej kompleksu pałacowo-parkowego.

Reprezentanci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oceniali naszą perłę pod kątem uznania zabytku za Pomnik Historii. - Znalezienie się na prezydenckiej liście tego typu obiektów to nie tylko splendor, ale również perspektywa wysokich środków na jego renowację - informuje Anna Wasak, rzecznik prasowa urzędu miasta.

Jeśli pozytywnie rozstrzygnięta zostanie kwestia uzyskania przez Pałac Potockich statusu Pomnika Historii, rozpoczniemy starania o środki zewnętrzne na pałac. Mówimy tu o naprawdę dużych pieniądzach, które pozwoliłyby przywrócić naszej "perle" dawny blask

- komentuje burmistrz Jerzy Rębek. 

Prezydent gościł na pałacowym dziedzińcu

Miasto w styczniu tego roku złożyło wniosek o umieszczenie zespołu pałacowego na prezydenckiej liście. Dotąd na prezydenckiej liście znalazło się 60 obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju. W kolejce czeka kilkaset. - Jestem zadowolony, że tak szybko nastąpiła reakcja na nasz wniosek, ponieważ kolejka zabytków pretendujących do tego tytułu jest długa. Oznacza to, że zostaliśmy uznani za miejsce wyjątkowe - mówi z satysfakcją burmistrz. Włodarz miasta podkreśla przy okazji rolę majowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Radzyniu. - Przypomnę, że spotkanie prezydenta z mieszkańcami miasta i regionu odbyło się na pałacowym dziedzińcu, znalazła się więc okazja, by naszą perłę zaprezentować głowie państwa. Andrzej Duda wykazał wielkie zainteresowanie wartością obiektu i jego losem, stąd sądzę, że tak szybka reakcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie musimy czekać na to latami.

Pałac jest w rejestrze zabytków

Rada Ochrony Zabytków ustanowiła szereg kryteriów, które obiekt musi spełniać by został uznany za Pomnik Historii. Radzyński zespół pałacowo-parkowy ma swoje atuty: zachował pierwotną kompozycję przestrzenną, jest należycie wyeksponowany w przestrzeni miejskiej, pałac, oranżeria i park to dzieła wybitnych twórców. Pałac i oranżeria są w dobrym stanie technicznym. Dach pałacu jest pokryty miedzianą blachą, jego fundamenty są odwodnione i zabezpieczone. Wzmocnione i odrestaurowane zostały mury oporowe reprezentacyjnej bramy wjazdowej na dziedziniec pałacu. W 2008 r. została odrestaurowana elewacja północna (z dużym udziałem finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Trwa wymiana stolarki okiennej. Od 2015 roku prowadzona jest renowacja rzeźb Redlera. Istotne jest też, że pałac i oranżeria zostały wpisane do rejestru zabytków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE