reklama

PCK: Przy Klubie Seniora w Radzyniu działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Opublikowano:
Autor:

PCK: Przy Klubie Seniora w Radzyniu działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPrzy Klubie Seniora "Czas" PCK w Radzyniu zaczęła funkcjonować nieodpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, usprawniającego i wspomagającego. Można wypożyczyć m.in. wózki inwalidzkie, łóżka medyczne, kule łokciowe . Wypożyczalnia działa przy ul. Warszawskiej 33/6 (w pobliżu  Hotelu Manhatan) w dni robocze w godz. 9 -14 po poprzednim umówieniu telefonicznym  pod numerem 511 837 822.

Wypożyczalnia dysponuje  takimi sprzętami jak: trójnóg, czwórnóg, łóżko medyczne, materac odleżynowy, chodzik, balkonik, wózek inwalidzki, ssak medyczny, podpórka dwukołowa,  przenośny koncentrator tlenu, stolik przyłóżkowy, kule ortopedyczne, orteza stawu barkowego, skokowego, biodrowego, nadgarstkowego, łokciowego i kolanowego, tablica do ćwiczeń manualnych, rotor rehabilitacyjny, mata masująca, inhalator, podnośnik wannowy, pionizator statyczny, podnośnik elektryczny. Trzeba się liczyć jedynie z wpłaceniem kaucji za użyczony sprzęt w wys. 10 procent wartości urządzenia, tj. od ok. 10 zł do 100 zł. 

Jan Kuszpa, prezes radzyńskiego oddziału PCK podkreśla:- Poprzez działanie wypożyczalni chcemy poprawić komfort życia osób zmagających się ze schorzeniami. Na taki efekt znaczny wpływ ma skuteczna rehabilitacja właściwie dobranym i dopasowanym sprzętem rehabilitacyjnym.  Wypożyczalnia realizuje swoje cele w szczególności poprzez nieodpłatne udostępnianie osobom starszym oraz niepełnosprawnym sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i terapeutycznego .

APEL:

Jednocześnie przekazujemy apel Dyrektora Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK w Lublinie

Szanowni Państwo,

Polski Czerwony Krzyż od ponad 100 lat towarzyszy Polakom w chwilach trudnych, niezależnie od tego, czy dotyczą one jednostek, grup czy ogółu społeczeństwa.
Swoją siłę opieramy na możliwie maksymalnym przygotowaniu na wypadek klęsk, katastrof i innych sytuacji nadzwyczajnych. Nieustannie gromadzimy zasoby materialne, ludzkie, wiedzę i umiejętności umożliwiające świadczenie pomocy. Obecnie mierzymy się z sytuacją, która nie miała precedensu w naszej współczesnej historii. Mimo ograniczeń i konieczności zawieszenia części działań, Polski Czerwony Krzyż nieustannie niesie pomoc swoim podopiecznym. W Radzyniu Podlaskim nie dzieje się inaczej. Mimo, że współpraca ze Szkołami i wszelkie akcje zostały z wiadomych przyczyn zawieszone, to nie ma przerwy w działalności. Rozdysponowywana jest żywność dla najuboższych ,  dla rodzin znajdujących się w kwarantannie z powiatu radzyńskiego, a także osobom, które przez stan pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji. Działa również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, który jest udostępniany bezpłatnie.
Przed nami kolejne wyzwania. Zgłasza się coraz więcej osób potrzebujących. Biorąc pod uwagę powyższe, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu możliwości pomagania poprzez przekazanie naszej organizacji żywności z długim okresem przydatności , środków czystości i higieny osobistej, środków ochrony indywidualnej (maski, rękawiczki, środki dezynfekujące), nowej odzieży. Pomocy można udzielić także w formie finansowej przekazując dobrowolną kwotę na konto Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Nr 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844 z dopiskiem KORONAWIRUS .

Ze swojej strony deklarujemy, że będziemy czynić wszystko, aby ta pomoc trafiła do wszystkich potrzebujących, we wszelkich okolicznościach. Zgodnie z hasłem "Wszędzie dla wszystkich".
Za wszelką pomoc w tych trudnych dla nas wszystkich chwilach serdecznie dziękujemy.

Lublin, dn. 17.04.2020 r. 

POLSKI CZERWONY KRZYŻ W WALCE Z KORONAWIRUSEM 

Od ponad stu lat Polski Czerwony Krzyż jest wszędzie tam, gdzie pojawia się ludzkie nieszczęście i potrzeba pomocy. Nie inaczej dzieje się w czasie, gdy wszystkich nas dotyczy zagrożenie COVID-19. Lubelski Oddział Okręgowy PCK podejmuje szereg działań, aby w tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie, pomoc dotarła do każdej osoby potrzebującej. Zasięg naszych działań obejmuje całe woj. lubelskie, działamy w oparciu o lubelską siedzibę, ale także o oddziały rejonowe w: Biłgoraju, Chełmie, Hrubieszowie, Kraśniku, Lubartowie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Zamościu, a także w Białej Podlaskiej, Świdniku i Dęblinie. 

Szczególną troską obejmujemy osoby chore, starsze, które niejednokrotnie pozostają same w swoich domach, a w obliczu epidemii szczególnie nie mogą utrzymywać kontaktów towarzyskich. To właśnie do ich domów każdego dnia przychodzi ponad 700 opiekunek Polskiego Czerwonego Krzyża, które niosą pomoc, zapewniają niezbędne zakupy spożywcze, dbają o higienę i bezpieczeństwo swoich podopiecznych, dotrzymują towarzystwa, upewniają się, że ich stan zdrowia nie wymaga konsultacji lekarskiej. Swoją pomocą obejmują ponad 2 tys. podopiecznych. Lubelski Oddział Okręgowy PCK w dalszym ciągu podejmuje wszelkie starania, aby zapewnić opiekunkom tak trudno dostępne na rynku środki ochrony, tj. przede wszystkim płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki, itp. Opiekunki PCK nieustannie prowadzą też działania edukacyjne wśród swoich podopiecznych, mające na celu uświadomienie podstawowych zasad dbania o bezpieczeństwo własne i innych osób w czasie epidemii, m.in. poprzez rozmowy czy dystrybucję ulotek przygotowanych przez PCK. 

Pomimo zagrożenia epidemiologicznego, przy większości oddziałów rejonowych PCK nieprzerwanie działają bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów. 

Pracownicy i wolontariusze PCK pozostają w stałym kontakcie z seniorami, którzy na co dzień korzystają z oferty 15 Klubów Seniora CZAS PCK, a teraz z przyczyn oczywistych muszą pozostać w domach. Uruchomiliśmy ogólnowojewódzką akcję pn. „Przepis na pomoc”, w ramach której wolontariusze i Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi PCK dzwonią lub smsują do seniorów aby z nimi porozmawiać i dowiedzieć się, czego potrzebują. W razie potrzeby, oferujemy pomoc w zrobieniu zakupów, dostarczeniu leków, wyprowadzeniu psa, wysyłce korespondencji. Prowadzone są internetowe grupy wsparcia, m.in. dla seniorów z Radzynia Podlaskiego, Opola Lubelskiego i Kraśnika. Część zajęć w ramach klubów Seniora prowadzona jest online, dzięki czemu osoby starsze mogą choćby wirtualnie pozostać w kontakcie z innymi, ale także poćwiczyć z instruktorem fitness czy wziąć udział w zajęciach językowych lub warsztatach online. Prowadzimy telefoniczne i internetowe konsultacje psychologiczne 

POLSKI CZERWONY KRZYŻ, Lubelski Oddział Okręgowy, ul. Puchacza 6, 20-323 Lublin Telefon: 81 532 08 27, Telefon/Fax: 81 532 90 87, E-mail: lublin@pck.org.pl, www.pck.lublin.pl 

NIP: 712-01-60-508, REGON: 007023731, KRS: 0000225587, Numer Konta: 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844 Bank Millennium S.A. 

i dietetyczne dla osób starszych. W Lublinie, Opolu Lubelskim i Kraśniku działają mobilne biblioteki - wolontariusze dostarczają pod drzwi wybrane przez seniorów książki i gry planszowe. 

W związku z sytuacją epidemiologiczną PCK uruchomiło telefoniczną linię wsparcia psychologicznego (22 230 22 07). Funkcjonuje ona codziennie w godzinach 10:00-22:00. Dyżury pełnią psycholodzy-wolontariusze. Działania linii wsparcia obejmują pierwszą pomoc psychologiczną, psychoedukację, rozmowę psychologiczną. 

W najbliższym czasie planujemy uruchomienie zajęć online dla młodzieży zrzeszonej w Grupach Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, która bierze udział w projekcie przygotowującym ich do działalności wolontariackiej. 

Poszczególne oddziały rejonowe PCK, m.in. w Chełmie, Biłgoraju, Włodawie i Lubartowie, a także Kluby Honorowych Dawców Krwi PCK organizują zbiórki krwi, które mają na celu uzupełnienie zapasów tego drogocennego płynu w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie woj. lubelskiego. Należy pamiętać, że w tym szczególnie trudnym czasie krew jest jeszcze bardziej potrzebna jako że część krwiodawców z obawy o własne zdrowie zrezygnowało z oddawania krwi. Podkreślamy jednak, że akcje krwiodawstwa prowadzone są przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony krwiodawców, a oddawanie krwi jest tak samo bezpieczne jak zawsze. 

W kilku oddziałach PCK prowadzone są akcje szycia maseczek ochronnych – zarówno na potrzeby własne, jak i innych instytucji i osób. W akcję jako wolontariusze chętnie włączają się seniorzy oraz młodzież, Społeczni Instruktorzy PCK. 

Nieustannie trwa także dystrybucja żywności wśród najuboższych mieszkańców naszego województwa. Przykładowo, pracownicy i wolontariusze PCK, w tym członkowie Grupy Pomocy Humanitarnej PCK, we współpracy z harcerzami, strażą miejską, MOPS oraz wojskiem obrony terytorialnej przygotowali i przekazali paczki żywnościowe dla ponad 1000 mieszkańców Białej Podlaskiej. Na bieżąco trwa wydawanie żywności dla osób potrzebujących w Lublinie oraz w poszczególnych oddziałach rejonowych PCK. Przy współpracy z odpowiednimi służbami, żywność dostarczamy także do osób, które przebywają w kwarantannie domowej. Nasza pomoc żywnościowa dociera też do schronisk dla osób bezdomnych, np. w Lublinie, Chełmie czy Radzyniu Podlaskim. W ramach Programu Operacyjnego Pomoc żywnościowa z naszej pomocy w województwie lubelskim korzysta 34 000 osób potrzebujących wsparcia. 

W tym szczególnym czasie staramy się pozyskiwać dodatkowe ilości żywności, środków czystości i innych artykułów i dystrybuujemy je wśród naszych podopiecznych, zwłaszcza osób starszych, pozostających na kwarantannie, czy osób które w wyniku pandemii koronawirusa utraciły źródła utrzymania. Tylko przed świętami Wielkiej Nocy specjalnie przygotowane paczki trafiły do blisko 1 000 osób. 

W najbliższych dniach do placówek służby zdrowia w całym województwie trafi 2 000 litrów płynu do dezynfekcji pozyskanego we współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim oraz słodycze. 

Nasze działania nie byłyby możliwe bez wsparcia osób indywidualnych oraz firm i instytucji, którym za pomoc serdecznie dziękujemy w imieniu własnych i wszystkich, do których pomoc ta trafia. Szczególnie mocno dziękujemy naszym partnerom: 

Stokrotka Circle K Polska Fundacja KGHM Krajowa Spółka Cukrowa S.A. E. Wedel Mars Materne Polska Procter & Gamble Polska Pieczarka Tomstarek Cisowianka AZS UMCS Lublin Renault Retail Group Warszawa sp. z 0.0. AVIVA Stowarzyszenie dla Ziemi Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie Wojska Obrony Terytorialnej Ochotnicze Hufce Pracy Organic Polska Europak Makrom Veranda Pracownia Dekoracji Okien 

Wartość pomocy udzielonej przez powyższe firmy i instytucje to ponad 400 000 zł. 

Abyśmy mogli w dalszym ciągu wspierać osoby szczególnie potrzebujące pomocy, uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy. Osoby i firmy, które chcą wesprzeć nasze działania prosimy o dokonywanie wpłat na konto Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK: 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844 z dopiskiem „Koronawirus”. Każda przekazana złotówka zostanie przeznaczona na pomoc naszym podopiecznym. W dalszym ciągu zwracamy się też z prośbą do osób indywidualnych i firm, które mogą przekazać dla osób potrzebujących: trwałą żywność, środki czystości, środki ochrony osobistej, nową odzież. Myślimy tu przede wszystkim o wsparciu osób, które w wyniku epidemii stracą źródło dochodu i już za chwilę będą potrzebować pomocy materialnej. 

O naszych działaniach w walce z koronawirusem na bieżąco informujemy na stronie www.facebook.com/pcklublin 

Osoby potrzebujące pomocy, jak i te które chciałyby ją przekazać, serdecznie prosimy o kontakt pod numerem: 81 532 08 27 lub z dowolnym oddziałem rejonowym PCK. Za pomoc okazaną w tym trudnym czasie serdecznie dziękujemy. 

DYREKTOR Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża  

Maciej  Budka 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE