15. edycja "Radzyńskich spotkań z podróżnikami"
Nasz naród zapisał się piękną kartą na terenie Syberii. Dzisiaj, każdy Polak, który się tam znajdzie, niezależnie pod jaką długością, czy szerokością geograficzną, będzie serdecznie witany
– mówił w Radzyniu Romuald Koperski pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii i zarazem rekordzista Guinnessa w najdłuższym koncercie fortepianowym na świecie, który trwał 103 godziny i 8 sekund.
Gość 15.edycji Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami przypomniał, że Syberia to miejsce 400-letniej polskiej diaspory.
W każdej miejscowości mieszkał lub mieszka Polak. A zesłani tam byli ludzie światli, naukowcy, rzemieślnicy, lekarze. Oni budowali Syberię, leczyli ludzi, odkrywali florę i faunę. Jan Czerski, polski geolog, paleontolog, przyrodnik i badacz, odkrył na Kołymie żyły złota
- mówił podróżnik, który w swoim życiu już 22 razy przemierzył szlak Gdańsk – Magadan.
Koperski wciąż jest zachwycony tą dziewiczą krainą i twierdzi, że gdyby jeszcze raz dane mu było się urodzić, chciałby się urodzić na Syberii.
Wieczór z globtroterem odbył się 4 grudnia. Poprzedziło je odsłonięcie tablicy z imieniem i nazwiskiem Romualda Koperskiego na Skwerze Podróżników.
Dwugodzinną opowieść o spotkaniu Czukczów, Bajkale, wędrujących drzewach, Drodze z Kości, czyli trasy kołymskiej, usypanej z ludzkich ciał, ofiar zesłań stalinowskich, kończył mini koncert fortepianowy melodii rosyjskich w wykonaniu Romualda Koperskiego.
Jak zapowiada organizator Spotkań Robert Mazurek, następne będą niespodzianką z okazji Dnia Kobiet i zostaną zorganizowane na początku marca.