reklama

Polsko-izraelski most porozumienia już zbudowany (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

Polsko-izraelski  most porozumienia już zbudowany (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaOd 9 do 13 marca gościła w naszym mieście 14-osobowa grupa młodzieży z miejscowości Kiryat Motzkin w Izraelu, w ramach międzyszkolnej wymiany młodzieży. 

W naszej szkole w roku 2015 odbyła się konferencja pt.,, Polsko – Izraelski Most Porozumienia. Wówczas zastanawialiśmy się wraz z burmistrzem Kiryat Motzkin oraz radzyńskim starostą jak ten most zbudować. A dzisiaj mogę z duma powiedzieć, że udało się. To wy zbudowaliście ten most. Mam nadzieję, że będzie to trwała konstrukcja, która przetrwa wiele lat i odległości, które dzielą nasze kraje – mówiła Grażyna Dzida dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, podczas uroczystego, pożegnalnego obiadu, wydanego przez szkołę z racji pierwszej w powojennej historii miasta wizyty młodych Izraelczyków w Radzyniu.

Od 9 do 13 marca gościła w naszym mieście 14-osobowa grupa młodzieży z miejscowości Kiryat Motzkin w Izraelu, w ramach międzyszkolnej wymiany młodzieży. To była rewizyta i kolejna inicjatywa w ramach deklaracji podpisanej w roku 2015 przez Lucjana Kotwicę, starostę radzyńskiego oraz Haima Zuri, burmistrza Kiryat Motzkin o woli przyjacielskiej współpracy. Po stronie radzyńskiej zaangażowane są w projekt dwie partnerskie szkoły : I Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. 12 uczniów tych placówek odwiedziło Kiryat Motzkin w minionym roku.   

Ta wizyta była przełomowa, ponieważ do tej pory młodzież z Izraela przyjeżdżająca do Polski zazwyczaj mieszka w hotelach i zwiedza obozy zagłady. W Radzyniu została podjęta przez polskie rodziny, zaproszona do domu. Tematyka spotkań przeniosła się na współczesne sprawy i problemy młodzieży. Uczniowie mieli okazję poznać siebie bliżej, zobaczyć jacy są podobni, jakie mają marzenia, plany, oczekiwania od życia. To sprzyja budowaniu mostów pomiędzy naszymi narodami - mówi Ewa Grodzka, dyrektor I LO.

Młodzi Żydzi wraz z opiekunami: Amirem Einsenbergiem oraz Anat Sahaf przez te kilka dni pobytu mieli bardzo napięty grafik zajęć. Odwiedzili miejsca pamięci historycznej, byli w Warszawie, Lublinie, poznali Radzyń. 11 marca uczestniczyli w uroczystej szabasowej kolacji w I Liceum Ogólnokształcącym, w której wzięło udział ponad 70 osób. Modlitwy odprawiał Tomasz Mańko pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu, który ptego wieczoru został odznaczony przez Tadeusza Sławeckiego Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego za krzewienie i odbudowywanie przyjaźni pomiędzy naszymi narodami.

Sobota poświęcona była na poznanie naszego miasta oraz warsztaty kulinarne w ZSP. Ciasteczka upieczone w ZSP były bohaterami świętowania Purim. Młodzież ten wieczór spędziła w kawiarni Kofi&Ti, gdzie obejrzała fragment filmu „Dziadki dziatkom. Ostatniego dnia zaplanowano zajęcia sportowe w I Liceum Ogólnokształcącym oraz posadzenie drzewa upamiętniającego pobyt delegacji izraelskiej w szkole, a w ZSP młodzież uczestniczyła w zajęciach fryzjerskich i warsztatach międzynarodowych.

Pytany o ocenę pobytu wicedyrektor podobnej do radzyńskiej szkoły w Izraeli Amir Einsenberg nie krył radości:

Jesteście prawdziwymi ambasadorami nowej Polski. Spotkaliśmy się tutaj z ogromną otwartością i gościnnością, mieszkaliśmy w pięknym miasteczku, które m a ogromny potencjał by stać się atrakcyjnym miejscem turystycznym. Bo to nie Warszawa wygląda jak prawdziwa Polska, ale takie miasta jak Radzyń. Lucjan Kotwica podczas podziękowań również miał nadzieję, że to nie koniec rozpoczętej historii i przyjaźni. – Daliśmy wam wędkę. Co dalej z nią zrobicie, to już w waszych dłoniach – zwrócił się do młodzieży.

Bardzo sympatyczne, wręcz czułe pożegnania każą sądzić, że będzie z tej mąki chleb.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE