Mam wrażenie, że w Radzyniu nauczyciele gimnazjów myślą, że wszędzie się będzie źle działo, ale nie u nas. U nas będzie zielona wyspa. To bardzo źle, ponieważ reforma dotknie każdego. W skali kraju już zwolnienia nauczycieli są. W tym roku, w województwie lubelskim 454 nauczycielom już nie przedłużono angażu. Dodatkowo - 230 przeszło na emeryturę. W stan nieczynny przeszło 30 i prawie 80 na świadczenia kompensacyjne. Na terenie działania naszego oddziału zostało zwolnionych dwóch nauczycieli, z tym, że jedna sprawa jest w sądzie pracy i prawdopodobnie ten nauczyciel zostanie przywrócony do pracy. Powód - zmiany organizacyjne szkoły. W Karcie Nauczyciela jest możliwość zwolnienia z tego powodu
- tłumaczy Andrzej Niewęgłowski, prezes radzyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dodaje:
Nasi nauczyciele obrali metodę na przeczekanie. Natomiast nie da się przeczekać likwidacji swojego zakładu pracy.
Same niewiadome
Zgodnie z przyjętymi przez rząd projektami obecnie istniejące szkoły mają zostać zamienione na ośmioletnie podstawówki, czteroletnie gimnazja, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Ustawa przewiduje likwidację gimnazjów. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać w roku szkolnym 2017/2018.
Pani minister zapewnia nas, że zwolnień z tytułu reformy nie będzie. To jest tylko gra słów. My przewidujemy, że w wyniku likwidacji gimnazjów pracę straci 360 tys. nauczycieli. I nie wiem, czy oni bez problemów odnajdą się na rynku pracy. Jest krótki termin na przygotowanie projektu dotyczącego sieci szkół. Do końca marca Sejm ma podjąć uchwałę. Teraz są same niewiadome. Nie znamy siatki szkół, nie wiemy czy w szkołach podstawowych znajdą się dla zwalnianych nauczycieli, pracowników administracji miejsca, czy będą mieli kwalifikacje żeby tam uczyć i pracować. Nie znamy podstawy ramowej ilości godzin. Nic nie wiemy.
(…)
Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.