Tematem spotkania wynikającego z projektu „Solidarna Szkoła" była 20 rocznica uchwalenia obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie miało charakter ciekawej i nietypowej lekcji historii zrealizowanej w przeddzień Święta Konstytucji 3Maja. Lekcję tę otworzyła Dyrektor Szkoły – Ewa Grodzka, która przedstawiając wyjątkowego gościa obecnej na sali młodzieży oraz słuchaczom Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, powiedziała m.in.
Tadeusz Sławecki – z wykształcenia jest nauczycielem, przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora szkoły w Czemiernikach. Jest zasłużonym politykiem i społecznikiem. Był posłem na Sejm RP trzech kadencji: II (1993-1997), V (2005-2007) i VI (2007-2011). Przez kilka lat był także wiceministrem edukacji narodowej, w latach 2001-2003 w randze podsekretarza stanu a następnie w latach 2012-2015 w randze sekretarza stanu. Przez wiele lat był Przewodniczącym Międzynarodowej Organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Jest Społecznym Doradcą Rzecznika Praw Dziecka oraz Członkiem Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Obecnie jest Dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
2 kwietnia 1997 r. Pan Tadeusz Sławecki jako Poseł na Sejm RP był Członkiem Zgromadzenia Narodowego, które uchwaliło Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie Dyrektor Szkoły Ewa Grodzka przypomniała, że Konstytucja, której 20 rocznicę uchwalenia minęła 2 kwietnia 2017 r. jest z jednej strony najważniejszym aktem prawnym a jednocześnie jest najdłużej obowiązującą konstytucją naszego kraju. Za przyjęciem Konstytucji oddano wówczas 451 głosów, 40 przeciw i 6 wstrzymujących się. Konstytucja RP zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku, ogłoszona w Dzienniku Ustaw: Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483, weszła w życie 17 października 1997. Złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.
Tekst Preambuły Konstytucji odczytał Pan Dariusz Gałan – kierownik UTW w Radzyniu Podlaskim. Pan Tadeusz Sławecki bardzo merytorycznie omówił proces legislacyjny oraz niezwykle ekspresyjnie i dowcipnie podzielił się własnymi wspomnieniami związanymi z uchwaleniem Konstytucji RP. Przedstawił także wiele osobistych pamiątek z tamtego czasu, zacytował fragmenty z ówczesnej prasy, opinie polityków, znanych Polaków i zwykłych obywateli. Zwrócił uwagę na uniwersalne wartości, na których oparta jest Konstytucja, zawarte już w Preambule. Wspólnie z uczestnikami spotkania analizował zapisy w poszczególnych artykułach Konstytucji.
Dyrekcja, nauczyciele historii i uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim składają Panu Tadeuszowi Sławeckiemu serdeczne podziękowania za poświęcony czas i bardzo wartościowe spotkanie wypełnione wspomnieniami o wydarzeniach historycznych wielkiej rangi.