Poniżej prezentujemy uzasadnienie kapituły:
W kategorii “Najlepszy przedsiębiorca” – statuetkę Mateusz Skowron Od najmłodszych lat podpatrując pracę ojca wiedział, do czego służy dłuto i hebel. Z biegiem lat nabył umiejętności sprawnego posługiwania się tymi tradycyjnymi narzędziami. Pomoc ojcu i praca z drewnem dały początek pasji, która stała się sposobem na życie. Doskonaląc warsztat umiejętności stolarskich wybrał studia na kierunku Technologia Drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zauważył, że do tradycyjnych metod obróbki drewna należy dodać nowoczesne rozwiązania. Z pewnością do rozwoju pasji przyczyniła się prenumerata „Małego Modelarza” i klejenie samolotów z papieru, dzięki czemu wzbogacił się o pokłady cierpliwości, wyćwiczył precyzję i staranność. Wolny czas poświęcał grze w tenisa stołowego, odnosząc sukcesy na szczeblu wojewódzkim w klubie UKS Wola Osowińska. Zamiłowanie do sportu i sentyment do lokalnej drużyny sprawiły, że w późniejszym czasie wspierał finansowo kolegów z klubu. Sport był dla niego nie tylko hobby, lecz także furtką do otrzymania stypendium w trakcie studiów. Stypendium sportowe pozwoliło mu na zakup własnych, podstawowych narzędzi stolarskich.
Hobby stało się motorem napędowym w poszukiwaniach pomysłu na produkt, który byłby znanym i wyjątkowym na całym świecie. W taki sposób wymyślił drewniany zegarek, kreując nową branżę w skali kraju. Całymi godzinami opracowywał technologie, wspierając się wiedzą zdobytą na studiach oraz warsztatem stolarskim ojca. Wykonywał prototypy aż w końcu powstał drewniany model naręcznego zegarka. Był on na tyle specyficznym i wyjątkowym produktem, że znalazł swego odbiorcę który to zaproponował współpracę, dzięki której powstała firma Plantwear. Początkowo manufaktura w domowym garażu, urosła do rozmiaru kilkudziesięciu pracowników. Ze sławy krajowej sięgnęła po europejską, a obecnie jest rozpoznawalną marką na całym świecie. Student z rodzinnej stolarni został kierownikiem produkcji, a jego kreatywność i umiejętności projektowe przynoszą firmie rozwój, czego przykładem są nowe produkty : drewniane okulary, pierścionki czy obudowy na telefon.
Mąż, ojciec dwóch synów, kierownik produkcji, pomysłodawca kreatywnych rozwiązań – i na tym jeszcze nie koniec.
W kategorii “Najlepszy samorządowiec” – nagrodę zdobył Piotr Bosko
Pan Piotr Bosko prowadzi przejęte od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni około 16 ha, położone we wsi Biała. Jest to jedno z największych gospodarstw na terenie gminy, specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. W gospodarstwie prowadzona jest również uprawa roślin.
W swoim gospodarstwie wykorzystuje nowoczesne maszyny, dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Gospodarstwo prowadzone jest w sposób wzorowy i stanowi przykład dla innych rolników.
Cieszy się dużym autorytetem i zaufaniem mieszkańców sołectwa Biała, którzy powierzyli mu sprawowanie mandatu radnego. Pan Piotr Bosko od 2002 roku nieprzerwanie pełni funkcję radnego Rady Gminy Radzyń Podlaski, pełniąc obecnie funkcję przewodniczącego Komisji Budżetowo-Organizacyjnej.
Decyzją wójta gminy wyznaczona została mu zaszczytna funkcja chorążego pocztu sztandarowego gminy Radzyń Podlaski.
Jest osobą, która z wielkim zaangażowaniem pracuje na rzecz społeczności lokalnej. Bardzo aktywnie pracował przy budowie nowo powstałej świetlicy wiejskiej we wsi Biała oraz przy innych przedsięwzięciach. Jest też członkiem stowarzyszenia kulturalnego działającego we wsi Biała.
W kategorii “Najlepsza inicjatywa kulturalna – najlepszy kreator kultury” – laureatem został Jakub Hapka. Polonista, poeta, eseista, redaktor, romantyk, sprzedawca z wyboru. Nasz laureat jest kojarzony, zresztą słusznie, przede wszystkim jako redaktor naczelny portalu RadzyńINFO. Nie sposób jednak nie docenić kulturotwórczej roli samego portalu i jego Redaktora. Spod Jego pióra wyszły niezliczone zapowiedzi, relacje i recenzje wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, książek, płyt; sam portal także kreuje takie wydarzenia. Jakub Hapka, bo o nim mowa, jest ponadto felietonistą i blogerem, autorem znanym np. z łamów Kwartalnika Kulturalnego KOZIRYNEK. Jako polonista z wykształcenia przygotował i prowadził wiele wykładów poświęconych literaturze i filmowi, np. wygłaszane dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku prelekcje “Sienkiewicz – twórca i ekranizacje jego dzieł”, ”Cervantes i Szekspir – życie i twórczość w 400-lecie śmierci”, “Pan Tadeusz – arcydzieło i jego ekranizacje”, „O Kabarecie Starszych Panów”. Często bywa także konferansjerem, poetą, redaktorem wydawniczym, np. serii „Felieton radzyński”.
Nagrody Bakałarza Radzyńskiego za rok 2016 otrzymali:
- Miejsce I – Joanna Kowalik-Bylicka, Dobra ziemskie Radzyń. Historia majątku od XVIII do XX w., Radzyń Podlaski 2016
Dociekliwy badacz znajdzie w książce wiele dat i nazwisk osób pochodzących nie tylko z kręgu rodziny właściciela, ale też zwykłych pracowników czy służby, co bardzo podnosi wartość tej książki dla mieszkańców Radzynia. Poważny naukowy charakter tej pozycji łagodzi język narracji autorki, który jest dużym plusem dla całokształtu tej pozycji.
- Miejsce 2 – Andrzej Szabaciuk, Konwersja byłych Unitów na Katolicyzm, Ziemia radzyńska 1864 – 1918, ss. 189 – 206, Radzyń Podlaski 2016.
- Miejsce 3 – Artur Górak, Krzysztof Latawiec, Administracja rosyjska powiatu radzyńskiego (1867 – 1918), Ziemia radzyńska 1864 -1918, Radzyń Podlaski 2016