reklama

Wielki cmentarz pod radzyńskim kościołem

Opublikowano:
Autor:

Wielki cmentarz pod radzyńskim kościołem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRADZYŃ: Zdewastowane trumny, porozrzucane ludzkie szczątki. Taki widok czekał ekipę w kryptach pod kościołem Świętej Trójcy.

Wejścia do trzech krypt znajdują się w posadzce kościelnej. Są zamknięte płytami marmurowymi, wkomponowanymi w podłogę z kamienia.

Wiemy, co znajduje się w dwóch z nich: w krypcie pod posadką w Kaplicy Pana Jezusa i w krypcie pod posadzką Matki Boskiej. Z tych krypt mamy zdjęcia. Są w nich zdewastowane trumny (w całości i w kawałkach desek) oraz porozrzucane szczątki ludzkich szkieletów (czaszki, piszczele, itp.) Na ścianach jednej z tych krypt są malowidła przedstawiające śmierć w formie kościotrupów z symbolami przemijania (kosa, klepsydra). Można domniemywać, że zawartość trzeciej krypty jest podobna. Prace archeologiczne pozwoliłyby uporządkować i godnie pochować znajdujące się w kryptach ludzkie szczątki, najprawdopodobniej ludzi zasłużonych dla parafii - tłumaczy ks. proboszcz parafii ks. Andrzej Kieliszek.

Ci zasłużeni to oczywiście fundatorzy kościoła, budowniczowie oraz właściciele radzyńskiego pałacu: Mniszchowie, magnacki ród Potockich, Szczuków.

Czy jest nadzieja, że ich prochy zostaną odkryte?

Na rekonesans badawczy 24 kwietnia przyjechała po raz pierwszy do Radzynia prof. Małgorzata Grupa. Profesor będzie przewodniczyła grupie archeologów, którzy zajmą się radzyńskim cmentarzem, który skrywa kościelna posadzka. Pani profesor, badając tajemnice szczuczyńskich kryp, rozpoczęła swoją wieloletnią przygodę z historią rodu Szczuków, która teraz doprowadziła ją do Radzynia. To dlatego odpowiedziała na prośbę proboszcza parafii p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu, by uniwersytet podjął badania nad radzyńskimi kryptami. Jako archeolog, naukowiec, wybitny znawca kultury funeralnej elit I Rzeczpospolitej w XVI - XVIII wieku na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, liczy, że badania radzyńskie doprowadzą ją do odkrycia kolejnych, brakujących elementów w jej pracach badawczych.

(…)

Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE