Reklama

Reklama

XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec p.t. „Czerwona Róża dla Niej”

Opublikowano: czw, 2 wrz 2021 06:27
Autor:

XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec p.t. „Czerwona Róża dla Niej” - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Wyrażając głęboki szacunek dla osoby Ireny Golec – wybitnej postaci ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny – patriotki, żołnierza i działaczki społecznej, Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy oraz Grupa Poetycka „Wieś Tworząca” ogłaszają XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki p.t. „Czerwona Róża dla Niej” pod honorowym patronatem Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Tadeusza Sławeckiego

Reklama

Warunki uczestnictwa:

1. Konkurs ma charakter otwarty zarówno pod względem treści utworów, jak i wieku twórców. Utwory będą oceniane w czterech kategoriach:

I – dzieci szkół podstawowych kl. I – IV

II – młodzież szkół podstawowych kl. V – VIII

III – młodzież szkół średnich

IV – dorośli

 

2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie 2-3 utworów własnych - poetyckich lub prozatorskich (wiersz, esej, nowela, list, opowiadanie, kartka z pamiętnika) niepublikowanych nigdzie dotąd, nie nagradzanych i nie ocenianych w innych konkursach.

3. Każdy utwór należy opatrzyć pseudonimem słownym oraz kategorią wiekową i przysłać w trzech egzemplarzach do dnia 15.X. 2021 r. na adres:

Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy

21 – 302 Kąkolewnica,

ul. Lubelska 16

powiat - Radzyń Podlaski

z dopiskiem „ Czerwona Róża dla Niej ”

 

4. Do koperty zawierającej utwory, opatrzonej pseudonimem i kategorią wiekową, należy dołączyć drugą zaklejoną kopertę z tym samym pseudonimem zawierającą: 

-dane autora (imię, nazwisko i dokładny adres, numer telefonu i adres e-mail, wiek i zawód – uczniowie podają nazwę szkoły), 

-oświadczenie, że osoba nadsyłająca prace jest autorem tych utworów, oraz że utwory nie były wcześniej publikowane i nagradzane na innych konkursach.

Mile widziane będzie umieszczenie kilku słów o sobie.

 

5. Prace powinny być przesłane w formie wydruku komputerowego lub czytelnego rękopisu.

6. Autorzy przystępując do konkursu wyrażają zgodę na publikowanie i przetwarzanie swoich danych osobowych w publikacjach i ogłoszeniach wyników. 7. Utwory oceniać będzie profesjonalne jury powołane przez organizatorów.

8. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych utworów oraz do cytowania tych utworów bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.

9. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody , które należy odebrać osobiście w dniu rozstrzygnięcia konkursu. Nagrody nie będą wysyłane pocztą. Laureaci zostaną zaproszeni na uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród, który odbędzie się 14 listopada 2021 roku o godz. 13.30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy

10. Organizatorzy nie zwracają prac nadesłanych na konkurs.

11. W sprawach spornych dotyczących interpretacji regulaminu ostateczną decyzję podejmuje jury oraz organizatorzy.

12. W przypadku obostrzeń pandemicznych finał konkursu może odbyć się w zmienionej formule.

Irena Golec – urodziła się 5.XI.1911 roku we wsi Turów w powiecie radzyńskim w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Całe swoje życie poświęciła sprawom wsi, a przede wszystkim rozwojowi życia kulturalnego i oświatowego oraz wychowaniu i kształceniu młodzieży. W czasie wojny odważnie prowadziła walkę z wrogiem. Była dzielnym żołnierzem Batalionów Chłopskich, działała w ruchu oporu, w Ludowym Związku Kobiet, w Zielonym Krzyżu, organizowała tajne nauczanie i biblioteki, opiekowała się ukrywającymi się naukowcami warszawskimi, przenosiła meldunki, prasę, broń, prowadziła kursy sanitarne, pomagała rannym partyzantom.

Po wojnie z ogromnym zaangażowaniem zajęła się działalnością oświatową. Od 1945 roku wykonywała swój zawód wiejskiej nauczycielki – polonistki, który w Jej przypadku był powołaniem. Nigdy nie potrafiła przejść obojętnie wobec spraw dotyczących przyszłości dzieci i młodzieży wiejskiej oraz wsi. Zawsze znalazła czas dla ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy oraz dla spraw ważnych dla Jej ukochanego Turowa. Sprawy wsi były Jej życiem, a przyszłość młodzieży najwyższym wyzwaniem. Była kierownikiem Szkoły Podstawowej w Turowie, prezesem Powiatowego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radzyniu Podlaskim, kuratorem nieletnich przy Sądzie Powiatowym w Radzyniu Podlaskim. Działała w organizacjach takich jak: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze, ZBOWID, i pełniła w nich różne funkcje. Przez dwie kadencje była członkiem Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, a następnie członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZNP w Lublinie.

W latach 70 –tych i 80 – tych była radną gminy Kąkolewnica.

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymała szereg odznaczeń, min.: Krzyż Partyzancki, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia, Złota Odznaka ZNP, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Odznaka Tysiąclecia, Odznaka Pamiątkowa BCH, Brązowa Odznaka w Służbie Narodu. Swoim życiem, postawą, skromnością w pełni zasłużyła na to aby pamięć o Niej trwała zawsze. Zmarła 09.09.1999 roku w Turowie.

Pochowana na miejscowym cmentarzu. W szóstą rocznicę śmierci, we wrześniu 2005r. w Szkole Podstawowej w Turowie odsłonięto wmurowaną tablicę pamiątkową poświęconą kpt. Irenie Golec – pseudonim „ Irka ”. Pozostała w pamięci jako Człowiek Szlachetny, Prawy i Wrażliwy. Społeczeństwo Turowa, ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny dumne jest ze swej Bohaterki.

W 2018 roku uchwałą Rady Gminy Kąkolewnica została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Gminy Kąkolewnica”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.